1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya Haberleri
 3. YouTube Görsel Boyutları

YouTube Görsel Boyutları

YouTube Görsel Boyutları

Dünyanın en büyük platformlarından olan YouTube görsel boyutları ile alakalı olarak 2020 güncel piksel bazlı verilerini sizlere sunacağız. Dünya genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde kanal abonelik birimleri ciddi manada fark yarattı. Google şirketi, yaptığı güncellemeler ile birlikte YouTube sistemini çok daha kapsamlı hale getirdi demek yanlış olmaz sanırım.

YouTube, zaman içerisinde kanal konseptini geliştirdi ve kanal ayarları için birçok farklı görsel tasarımına ihtiyaç duyuldu. Bir kanalın görselliği ile alakalı olarak en önemli materyaller kullandığınız grafiklerin kalitesi ve göz alıcılığıdır. Nitekim bu anlamda sizlere elimizden geldiğince farklı örnekler sunma yolunda da bilgiler vereceğiz.

YouTube Görsel Türleri

Bir kanal için ilk kurulum esnasında aşamalı olarak sizden görsel tasarımlar yüklemenizi ister. Bu tasarımların kanalınıza özel olması ve aynı zamanda göz alıcılığı da ayrıca önem arz eden bir diğer konu. Bir kanal içerisinde özellikle kullanmanız gereken birkaç farklı görsel türü olduğunu söyleyelim. Peki nedir bu görsel türleri? Listeleyecek olursak;

 • Profil (Kanal) Fotoğrafı – LOGO Diyebilirsiniz
 • Kanal Kapak Fotoğrafı
 • Video Görseli

olmak üzere 3 ayrı görsel tasarım modeli kullanmak zorundasınız. Bu görsellerin her birisi ayrı boyutlara sahiptir. Özellikle kapak fotoğrafının kullanım biçimi biraz daha farklı bir tarzda kendisini gösteriyor. Şimdi bu anlamda elimizde geldiğince farklı örnekleri görseller ile destekleyerek sizlere açıklamaya çalışacağız.

YouTube Görsel Boyut

YouTube Görsel Boyutları

Yukarıdaki resimde aslına bakarsanız bunun bir şablon örneğini net şekilde inceleme şansına sahipsiniz. Ancak biz, mümkün olan en açıklayıcı şekilde sizleri bu anlamda bilgilendirmek ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz. Genel itibari ile 2020 güncel verileri aşağıdaki gibi olacaktır.

Kanal Profil (Kanal) Fotoğrafı Boyutu

Kanalınızın ikonu ya da logosuu paylaşabileceğiniz alan olarak kendisini gösterir. Bu alan, aynı zamanda diğer kişilerin de videonuzu izlerken ki ABONE OL butonu solunda gördüğü görsel olarak dikkatleri çeker. Bu alan kare bir alandır ancak yuvarlak normda da gösterilir. Bu neden dolayısı ile bir arka plana logonuzu ortalamak mantıklı olacaktır. Boyutlar ise aşağıdaki gibidir;

 • Genişlik: 800px
 • Yükseklik: 800px

YouTube Profil (Kanal) Fotoğrafı Boyutu

Video (Thumbnail) Görseli Boyutu

Bu görsel, kanalınıza yüklediğiniz tüm videoların önüne kullanıcılara sunulan görseldir. Yani bu görsel ne kadar ilgi çekici ise ve videonun içeriğini anlatıyor ise o kadar çok tıklama oranına sahip olursunuz. Bu neden dolayısı ile bu görseli kullanmak son derece önemlidir. Bu görseli siz yüklemez iseniz YouTube, video içerisinden seçtiği sahnelerden herhangi birini görsel olarak seçer.

 • Genişlik: 1260px
 • Yükseklik: 720px

YouTube Video Görseli Boyutu

Kapak Fotoğrafı Boyutu

Kapak fotoğrafları da kanalınızın içerisine girildiğinde en üst kısımda geniş olarak gösterilen görseldir. Kanalınızın içeriğini anlatan ve iletişim bilgilerini içeren bir görseli buraya eklemek çok daha avantajlı olacaktır. Bununla birlikte bu fotoğrafın boyutu oldukça geniş olarak kendisini gösterir.

 • Genişlik: 2560px
 • Yükseklik: 1440px

Bu görsel boyutları, kanal fotoğrafı tasarımını yüklemeniz gereken minimum boyut olarak dikkatleri çekiyor. Siz görünecek görseli 1548px – 423px boyutlarına oturtmanız gerekir. Bu sayede mobilde vs. kenardaki boşluklar kırpılır ve ana görsel kendisini korur.

YouTube Kapak Fotoğrafı Boyutu

Yorum Yap
 • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap