1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

featured

Her geçen gün daha fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Youtube’dan para kazanmak video üreticileri için oldukça destekleyici bir etki yaratıyor. Ancak çok fazla yayıncı olduğu için Youtube’dan para kazanmak için belirli yöntemlere dikkat etmeniz gerekiyor.

Youtube’dan Para Kazanmak: Reklamlar

Youtube’dan para kazanmak isteyenler için en önemli gelir kaynağı reklamlardır. Reklamlar sayesinde kanal sahipleri önemli tutarlarda kazançlar elde edebilmektedir. Reklamlar Google Adsense işbirliği ile gösterilmektedir ve sürekli olarak reklam verenler olduğundan bu durum yayıncılar için önemli bir avantaj elde eder. Youtube bu sayede video içerik üreticileri için içeriklerini daha güzel ve özenli hale getirmeleri için de özel bir fırsat sunmuş olur.

Ancak Youtube reklamları aktif hale getirmek için belirli şartlar bulunuyor. Bunlar arasında kanalın son 12 aylık süreç içinde toplamda 4000 izleme saatine ve 1000 aboneye de sahip olması gerekiyor. Bu kriter sağlandıktan sonra isterseniz reklamları aktif hale getirebilirsiniz. Eğer reklamları aktif yapmazsanız izleyiciler sizin videolarınızda reklam ile karşılaşmaz. Ancak bu durumda da siz kazanç sağlayamazsınız.

Fakat Youtube Premium kullanıcı reklamları engelleyebildiği için Premium kullanıcıları için reklamlar gösterilmeyecektir. Yine de pek çok izleyici Premium üyelik kullanmadığı için reklam gelirleri önemli bir gelir kaynağı olmaktadır.

İş Ortaklığı ya da Sponsorluk Bağlantıları

Youtube’dan gelir elde etmek için iş ortaklığı ya da sponsorluk bağlantıları da önem taşıyor. Örneğin kanalınız çok izleniyorsa ve belirli bir kitleye hitap ediyorsa bu durumda hakkınızda kısmında iletişim bilgilerinize yer vermelisiniz. Bu sayede sizinle işbirliği yapacak olanlar tekliflerini ya da sponsorluk anlaşmalarını size iletebilir. Böylece sponsorluk anlaşması üzerinden önemli tutarlarda kazanç elde edebilirsiniz. Youtube sponsorluk anlaşmaları tamamen sizin ve karşı tarafın arasında yapılan anlaşmaya dayanır. Genelde sponsorluk anlaşmaları kapsamında üretilen içerikler kanalız aktif olduğu sürece ulaşılabilir olur. Eğer belirli bir sürede sadece içeriklerin yer almasını istiyorsanız bu durumu mutlaka bildirmeli ve bu kapsamda anlaşma sağlamalısınız.

Youtube’dan elde edilen gelirler bazı Youtuber’lar için aylık yüksek kazançlara ulaşabilmektedir. Bu kapsamda doğru içerikler ve iyi bir planlama ile siz de önemli miktarları kazanabilirsiniz.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap