1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. YouTube Telif Hakkı Nedir ?

YouTube Telif Hakkı Nedir ?

featured

Bu makalemizde sizlerle birlikte geçtiğimiz günlerde yayınlanan YouTube telif hakkı özelliği üzerinde duracağız. YouTube Studio üzerinde nasıl gerekli ayarları yapabileceğiniz üzerinde de bazı fikirleri elimizden geldiğince verme amacında olacağız.

Dünyanın en büyük video içerik mecrası olarak YouTube, rakiplerine nazaran oldukça ön planda gidiyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Tabi ki hal böyle olunca videoların içerik haklarını da iyi savunan bir sistemin ortaya çıkması gerekiyor. Bu nedenle YouTube telif hakları politikası konusunda her geçen gün yeni adımlar atıyor. Hemen öncelikle genel bir bilgiyi sizlere sunarak başlayalım istiyoruz.

YouTube Telif Hakkı Nedir?

YouTube telif hakkı, içeriklerinizde başkasının videolarından ya da tescilli olan müzik dosyalarından kullandığınızda ihlal etmiş olduğunuz yasal prosedür modelidir.

Örneğin Michael Jackson’ın herhangi bir şarkısını videolarınızda kullanırsanız telif haklarını ihlal etmiş olursunuz. Bu nedenle videonuz silinebilir ya da o müziği kaldırmanız için kısa bir müddet tanınabilir. Başkalarının videolarından da yaptığınız alıntılar aynı şekilde kendisini gösterir. Telifli içerikleri YouTube kimi zaman kendisi otomatik algılar ve engeller.

Tabi ki sizin bu telif içeriğinden mail yolu ile haberiniz olur. Artık getirilen bir yenilik ile Telif Hakkı ihlal eden videoları ve tüm detaylarını YouTube Studio üzerinden enine boyuna inceleme şansına sahip oluyorsunuz.

YouTube Telif Hakkı Özelliği Nasıl Kullanılır?

YouTube, yapmış olduğu bir güncelleme ile birlikte bu konuya ayrıca önem verdiğini gösterdi ve ayrı bir bölüm oluşturdu. Ayrıca telif hakkı sorunundan kurtulmak için de daha gelişmiş önerileri ve düzenleme seçeneklerini sizlere sunuyor diyebiliriz.

YouTube Studio panelinize girdiğinizde kanalın sol kısmında yer alan menüde artık TELİF HAKKI isimli bir menü göreceksiniz. Bu menü, tamamen telif yemiş videolarınız için özel olarak oluşturulmuş bir bölümdür. Bu bölümde gelen uyarıları dikkate alarak kanalınızın kapanma riskini en aza indirme gibi bir imkanınız da olacak.

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere telif haklarınız burada listelenir ve YouTube bu anlamda size sorundan kurtulmak için öneri sunar. Bu yeni özelliğe dair yeni bilgiler yakın bir zaman dilimi içerisinde web sitemizde sizlerle birlikte olacak.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap