İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. sosyal medya
  3. YouTube girişim tarihi

YouTube girişim tarihi

YouTube girişim tarihi

YouTube girişim tarihi merak edilen konular arasında yerini almış durumda. Bu konuda girişimcilik yapmak isteyenler için YouTube’dan bahsedeceğiz.

YouTube, günümüzün en çok tercih edilen video ağları arasında yer alıyor. İçerisinde milyarlarca video barındıran YouTube’un oldukça ilginç bir tarihi bulunuyor. Küçücük bir sermayenin nasıl yüzlerce kat büyüdüğü, firmanın Google’a nasıl satıldığı, YouTube’un video politikasının ne olduğu ve daha fazlası konumuzda yer alıyor olacak.

YouTube ve başarılı girişim tarihi

YouTube’un kurucuları, YouTube fikrinin bir akşam yemeğinde ortaya çıktığını söylüyor. Bu fikir ile yola koyulan Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim’in YouTube’u kurmasının sebebi internette bazı videoları bulmanın zor olduğu ve diğer video paylaşım platformlarının yeterince iyi olmadığı olarak yer alıyor. Bu fikir ile yola çıkan ortaklar 15 Şubat 2005 tarihinde YouTube’u resmî olarak kuruyor.

Bu dönemde YouTube’un kurucu ortağı gelecekte YouTube’da izlenecek çok video olmayacağını düşünüyordu fakat görüldüğü üzere günümüzde YouTube’un izleyici kitlesi oldukça yüksek, bol bol videolar yer alıyor. YouTube kurulduğundan sonra bir süreliğine geliştirme sürecinde yer aldı, hatalar giderildi. Bu süre zarfında YouTube gelişmeye devam ederken nihayet Nisan ayına gelindiğinde ilk video paylaşıldı. 24 Nisan 2005 tarihinde paylaşılan ilk YouTube videosu halen internette duruyor.

YouTube girişim tarihi

İlk zamanlar yeterince başarılı olamayan YouTube, zamanla amatör video yükleyicileri tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Amatör içerik üreticilerinin bu platformu tercih etmesinin sebebi video yüklemenin kolay olması ve herkesin bu videoyu izleyebilmesiydi. Google’ın da dikkatini çeken YouTube, 2006 yılında resmî olarak Google’a satılmış oldu. YouTube girişim tarihi konusunda bir dönüm noktası olan bu satış, 11.5 milyon dolarlık yatırımın nasıl 1.65 milyar $’a ulaştığını gösteriyor.

Günümüzün en popüler video paylaşım platformu olan YouTube kurucularının anlattığı bir olay bulunuyor. İlk kurulduğu zamanlar 360 piksel gibi oldukça düşük çözünürlükleri destekleyen sosyal ağ, bir gün depolama sıkıntısı ile karşılaşır. Çalışanlar hemen depolama alanlarının dolmaması için son birkaç saat kala yeni depolama alanları yerleştirir.

Bu da YouTube’un 360 piksel video çözünürlüğü olsa dahi depolama alanı dolacak kadar popüler hale geldiğinin bir göstergesi. Şunu da belirtmekte fayda var ki 360 piksel o zamanlara göre bir kademe daha düşüktü. 2000’li yıllarda 480 piksel çözünürlük daha yaygındı. YouTube, ilerleyen dönemlerde 480 piksel, 720 piksel ve diğer çözünürlükleri eklemeye başladı.

Yorum Yap

Yorum Yap