1. Ana Sayfa
 2. Donanım Haberleri
 3. Windows.old Klasörü Silme İşlemi Programsız Nasıl Yapılır?

Windows.old Klasörü Silme İşlemi Programsız Nasıl Yapılır?

Windows.old klasörü silme

Windows işletim sistemi kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlar arasında özellikle sistem klasörlerinin silinmemesi durumudur. Bu klasörlerden biri de old klasörü olmakla birlikte Windows.old klasörü silme işlemi çoğu zaman kullanıcıların zorlandığı konu olmaktadır. Windows old klasörü özellikle Windows 10 işletim sistemi yüklü olan bilgisayarlarda sıklıkla karşılan sorunlar arasında yer alır. Bu klasör güncelleme yapıldıkça boyutu büyür ve diskte gereksiz yer kaplamaya başlar. Kullanıcıların bu gereksiz boyut büyümesini önlemek için yaptığı silme işlemleri ise Windows old klasörünün bir sistem klasörü olmasından dolayı çoğu zaman mümkün olmaz.

Eski sistem güncellemelerinin yer aldığı bu klasörü silmek için ise farklı yöntemler kullanılabilir. Fakat kullanıcıların bu klasörü silme durumunda karşılaşabileceği durumlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi bilgisayarda oluşabilecek bir hata sonrasında geri dönüş işlemi yapılamaz. Zira bu klasörde Geri Yükleme Noktaları bulunmaktadır. Silinmesi durumunda isebilgisayarı bir önceki tarihe döndürmek mümkün olmaz. Bu sebeple silme işlemini gerçekleştirmek isteyenlerin bu durumu bilerek silme işlemini gerçekleştirmesi gerekir.

Klasörü Silme İşlemi Kısa Yoldan Nasıl Yapılır?

Windows 10 kullanıcıları için Windows.old klasörü silme işlemi izlenmesi gereken birtakım adımlardan oluşmaktadır. Bu adımları şu şekilde açıklamak mümkündür.

 • Öncelikle bilgisayarın ayarlar sayfasını açmak gerekmektedir. Başlat’a bastıktan sonra “Ayarlar” yazarak kısa yolsan bu kısma ulaşmak mümkündür.
 • Sonrasında ise Ayalar sayfasından “Sistem” sekmesinin seçilmesi gerekir.
 • Sol panelde “Depolama” isimli bir sekme bulunmaktadır. Bu sekmeye tıklayın.
 • Açılan ekrandan “Geçici Dosyalar” kısmını seçin.
 • Bu sayfada yer alan “Geçici Windows yükleme dosyaları” onay seçeneğine tıklayın ve sonrasında “Dosyaları Kaldırın” butonuna tıklanır.

Bu işlemden sonra klasör içindeki yükleme dosyaları temizlenmekte olup aynı zamanda geri yükleme noktaları da silinmiş olmaktadır.

Windows 10 old klasörü içerisindeki dosyalar sistem araçlarını kullanarak bu şekilde silinmektedir. Fakat bazı durumlarda yükleme dosyaları ifadesi geçici dosyalar arasında yer almayabilir. Bu durumda kullanıcılar farklı araçlar kullanarak da sistemdeki bu klasörü silebilmektedir.

Temizlik Aracı Kullanarak Silmek

Windows 10’da yer alan Windows.old klasörü silme işlemlerinden biri de temizleme aracı kullanarak bu işlemi gerçekleştirmektir. Bu noktada izlenmesi gereken adımları ise şu şekilde ifade etmek mümkündür.

 • Dosya gezgini açılır, bu işlemi “Başlat, “File Explorer” yazarak ya da herhangi bir klasör simgesine tıklayarak kısa yoldan yapmak mümkündür.
 • Daha sonrasında sol panelde bulunan “Bu Bilgisayar” kısmına girilir.
 • Buradan C: diskine sağ tık yapılır, açılan menüden “Özellikle” seçeneğine tıklanır.
 • Açılan panelden “Genel” sekmesi ve sonrasında ise “Diski Temizleme” butonuna tıklanır.
 • Kısa bir işlemden sonra temizleme seçenekleri karşınıza çıkacaktır.
 • Diğer Seçenekler, Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyalar kısmından “Temizle” butonuna tıklanır ve işlem tamamlanır.

Özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta ise bu seçenek ile temizleme yapılması durumunda sistemin eski sürümlerine, eski geri yükleme noktalarına tekrar dönülemeyecek olmasıdır. Bu sebeple silme işlemini yaparken sistemi geri döndüremeyeceğinizi kabul ederek bu işlemi yapmış olursunuz.

Windows.old klasörü silme işleminden sonra bilgisayarın eski çalışır bir tarihine geri döndürmek mümkün olmamaktadır. Bu işlemin ise özellikle yeni güncelleme yapılmasından hemen önce yapılması gerektiğinin hatırlatılması gerekmektedir.

Yorum Yap
 • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap