1. Ana Sayfa
 2. Donanım Haberleri
 3. Windows Defender Kapatma nasıl yapılır?

Windows Defender Kapatma nasıl yapılır?

Windows Defender kapatma

Windows 7 ile kullanıcıların hizmeti sunulan Windows Defender, işletim sistemi içerisinde virüs koruma ve önleme hizmeti vermekle birlikte entegre bir program olarak yer almaktadır. Bu noktada Windows Defender kapatma işlemi programın entegre olarak çalışmasından dolayı zor olabilmekte olup ancak belirli adımların uygulanması dahilinde kapatılması mümkün olmaktadır. Çoğu kullanıcı kendi virüs programlarını yüklediğinde Windows Defener ile seçim yapması istenmekte ve kendi programını seçenler için Defender kendiliğinden devre dışı kalmaktadır.

Fakat yeni bir virüs programı yüklemeden de Windows Defender’ı devre dışı bırakmak mümkündür. Çoğu kullanıcının memnun olmadığı virüs koruma hizmeti sunan Defender, birçok kullanıcıya göre bilgisayarı korumak için yeterli görülmüyor. Bu sebeple de programın kapatılması tercih ediliyor.

Windows Defender Kapatma Adımları

Windows Defender kapatma işlemi için izlenmesi gereken birtakım adımlar bulunmakta olup bu adımları şu şekilde ifade etmek mümkündür:

 • Öncelikle klavyeden Windows tuşuna basılarak, bir diğer yöntem olarak ise görev çubuğundaki başlat butonuna tıklayarak Başlangıç menüsü açılır.
 • Buradan “Ayarlar kısmına girilir.
 • “Ayalar” bölümünden “Güncelleştirme ve Güvenlik” bölümü seçilir.
 • “Güncelleştirme ve Güvenlik” menüsü altında Windows Güvenliği yer almaktadır. Buraya tıklayın ve ilgili ayarlara ulaşın.
 • Koruma Alanları şeklindeki listeye erişerek Güvenlik duvarı ve ağ koruması yazan seçeneğe tıklayın.
 • “Etki alanı ağı”, “Özel ağ” ve “Ortak ağ” gibi seçeneklerin bulunduğu bu bölümden Defender’ı kapatmak için istediğiniz ağ profilini seçerek açın.
 • Windows Defender Güvenlik Duvarı” yazan kısımda bir ayar işareti yer alır. Bu ayar işaretine tıklayarak açın ve kapalı hale getirin.,
 • İlgili kapatma işleminin tamamlanması için bu noktadan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Bu işlem de tamamlandığında defender temelli kapanacaktır. Aynı zamanda bilgisayar da korunmasız kalacağında bu işlem sonrası kullanıcılara başka bir virüs koruma programını yüklemeleri önerilir.

Geçici Olarak Kapatma

Windows Defender kapatma

Bazı durumlarda Windows Defender’ın kullanımını geçici olarak kısıtlamak istenebilir. Bu durumda ise tam zamanlı korumayı elle kapatmak mümkün olur. Sadece diğer güvenlik hizmetleri çalışmaya devam eder. Bu noktada Windows Defender kapatma değil kısmı bir kapatma işlemi yapılır. Bu işlemi yapmak için ise:

 • Hali hazırda çalışmakta olan Defender’a görev çubuğunda saatin yanındaki üst ok işaretine tıklayarak, ardından defender simgesine çift sol tık yapıp uygulamaya erişilir.
 • Arından Virüs Tehdit Koruması seçeneğine tıklanır.
 • Açılan ayalar kısmından “Gerçek zamanlı koruma” kapatılır. Bu işlem ilgili kaydırma çubuğunu kapatma kısmına getirilerek mümkündür.

İlgili işlem sonrasında virüslerin Gerçek zamanlı koruması kapatılmış olup diğer güvenlik hizmetleri devam etmektedir.

Windows Defender Yetersiz Mi?

Birçok Windows kullanıcısının merak ettiği konulardan biri de Microsoft’un entegre bir şekilde sunduğu Defender’ın virüs koruma için yeterli olup olmadığı. Bu noktada gerçek zamanlı korumanın yetersiz kalması, kullanışsız ve karışık bir ara yüze sahip olması, tarayıcılar için güvenlik seçeneklerinin az olması, VPN ve şifre yönetimi gibi hizmetlerin bulunmaması Defender’ın yetersiz olduğu görülmektedir. Bu durumda Windows Defender kapatma işlemi yapılarak farklı programların koruma için kullanılması tercih edilir. Fakat çoğu zaman kapatma yerine ikinci bir program yükleyerek ikisinin de kullanılması önerilmektedir. Eş zamanlı koruma çoğu durumda daha etkili sonuçlar vermektedir.

Yorum Yap
 • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap