bilgisayargenel

Windows Defender Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Birçok kişinin merak ettiği konulardan olan Windows Defender açma ve kapatma nasıl yapılır sorusuna yanıt vererek fikir edineceğiz. Bildiğimiz gibi günümüzde kişisel bilgisayarlarda güvenlik önlemleri çok daha fazla önem arz eder bir hale geldi. Virüs programlarının bilgisayarınızı koruması noktasında ciddi manada farklı alternatifler kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Windows 7 sürümünden itibaren işletim sisteminin kendi içerisinde de özgün bir koruma yazılımı geliştirdi. Harici virüs programlarına acilen ihtiyaç duymanızı engelleyen ve stabil çalışa bu program sayesinde çok ideal imkanlar sizlere sunuldu demek yanlış olmaz sanırım. Şimdi alternatif bilgilere eğilelim.

Windows Defender Nedir?

Windows Defender, güvenlik duvarı yazılımı olarak işletim sistemine dahil olarak gelen ve hem yazılım hem de online koruma sağlayan bir programdır.

Microsoft şirketi tarafından desteklenen ve zaman içerisinde geliştirilen bu program, aslına bakarsanız haddinden fazla koruma sağlıyor. Örneğin crackli yazılımlar kullanmak istediğinizde sizleri sürekli engelliyor hatta yasal yazılımların dahi çalışma noktasında engellediği özellikleri söz konusu hale geliyor. Bu da beraberinde programı çekilmez kılıyor. Şimdi bizde sizlere elimizde geldiğince Windows Defender açma ve kapatma yöntemleri ile alakalı bilgiler sunacağız.

Windows Defender Açma

Windows Defender Açma İşlemi

Öncelikle bu program işletim sistemleri kurulduğu andan itibaren aktif vaziyette gelir. Zaman içerisinde kendiniz kapatmadığınız sürece de herhangi bir şekilde kapanmaz. Şimdi sizlere Windows Defender etkinleştirme ile alakalı olarak Microsoft resmi internet sayfasından edindiğimiz bilgileri sunuyoruz.

  • Öncelikli olarak BAŞLAT menüsüne tıklayın ve GRUP İLKESİ yazın. Gelen seçenekler arasından ise GRUP İLKESİ DÜZENLE seçeneğine tıklayarak devam edin.
  • Akabinde sırası ile izlememiz gereken aşamalar var. Sırası ile BİLGİSAYAR YAPILANDIRMASI > YÖNETİM ŞABLONLARI > WİNDOWS BİLEŞENLERİ > WİNDOWS DEFENDER VİRÜSTEN KORUMA seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza bir liste gelecektir. Bu liste içerisinde en alta doğru ilerleme kaydedin ve akabinde WİNDOWS DEFENDER VİRÜSTEN KORUMAYI KAPAT seçeneğini bulun.
  • Burada YAPILANDIRILMAMIŞ seçeneğini seçin ve UYGULA > TAMAM sekmesine tıklayın.
  • An itibari ile bilgisayarınız için dahili güvenlik duvarı herhangi bir sorun olmaksızın aktif hale gelecektir.

Windows Defender Kapatma İşlemi

Sıkıntılı bir virüs programının olmasından daha ziyade hiç kullanmamak çok daha mantıklıdır. Bu program ne yazık ki herhangi stabil çalışma ibaresi göstermiyor. Bu neden dolayısı ile sizlere alternatifli bilgiler sunacak ve fikir edineceğiz. Hemen alternatif bilgiler üzerine eğilecek olursak;

  • BAŞLAT menüsüne tıklayın ve ardından AYARLAR yazarak bilgisayarınız için ayarlar sekmesine giriş yapın.
  • Akabinde sol menüde GÜNCELLEŞTİRME VE GÜVENLİK sekmesine tıklayın. Ardından WİNDOWS GÜVENLİĞİ sekmesine tıklayın.
  • Gelen ekranda GÜVENLİK DUVARI VE AĞ KORUMASI seçeneklerine tıkladıktan sonra devam edin.
  • AĞ PROFİLİ seçeneğine tıklayın ve sonraki aşamaya ilerleyin.
  • Karşınıza gelen açık kapalı butonları bulunan ekranda WİNDOWS DEFENDER GÜVENLİK DUVARI seçeneğinin yanındaki mavi renkli açıkta bulunan butonu kapalı konuma getirin.

Tilki Editör

Deneyimli bir Tilki.net yazarı. Montaj uzmanı ve web sitesi yazılımcısı olarak uzun süreler görev yaptı. Ayrıca sosyal medya danışmanlığı alanında da ajanslar düzeyinde hizmetler sundu. Şimdi deneyimlerini sizler için paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu