1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Windows 11 Resmi Olarak Tanıtıldı İşte Yeni Özellikler

Windows 11 Resmi Olarak Tanıtıldı İşte Yeni Özellikler

featured

Geçen haftalarda geliştirici sürümü internete sızan Windows 11 resmen Microsoft tarafından doğrulandı ve tanıtıldı. Microsoft her ne kadar Windows 10’un uzun yıllar boyunca kullanılacak bir işletim sistemi olduğunu daha önce açıklamış olsa da Windows 11’i geliştirdiğini belirtti.

Windows 11 Tanıtıldı

Windows 10 piyasaya çıktığında Microsoft tarafından uzun yıllar boyunca kullanılacak olan bir işletim sistemi olarak lanse edilmişti. Hatta daha uyumlu hale getirmek için Windows 10X isimli bir sürüm üzerinde çalışıyordu. Ancak bu proje iptal edildi ve Microsoft Windows 11’i piyasaya süreceğini belirtti.

Windows 11, Windows 7, 8 ve 10 kullanıcıları için resmi olarak çıktığında ücretsiz sunulacak. Windows 11’i düzenlediği etkinlik ile tanıtan Microsoft yeni sürümde neler olacağını detaylı bir şekilde açıkladı.

Windows 11 Özellikleri

Windows 11 özellikleri arasında özellikle yeni animasyonlar göze çarpıyor. Pencereler arasında daha yumuşak geçiş sunacak yeni sürümde görüntüler daha çok MacOS’a yaklaştırılmış durumda. Bunun yanında pencereler de daha yuvarlak hatlara sahip bulunuyor. Windows 10’daki keskin kenar ve çerçeve tasarımının bırakıldığı görülüyor.

Windows 11’in en büyük özelliklerinden birisi pencereleri otomatik olarak istediğiniz şekilde ekrana sığdırması olacak. Bu sayede ekran boyutunu çok kolay şekilde ayarlamak mümkün olacak. Windows 10’da bulunan dokunmatik ekran cihazlara uygun olan özellik yeni sürümde daha fazla geliştirilmiş durumda ve kullanım açısından da daha fazla kolaylık imkânı yaratacak.

MacOs’ta uzun süredir bulunan çoklu masaüstü özelliği de Windows 11 ile daha stabil hale getiriliyor. Bu sayede farklı monitörlerde masaüstleri hazırlamak da daha pratik olacak.

Bildirimler için de daha geniş boşluklar, yumuşak görünüm ve işlevsellik sunan yeni tasarım bu bakımdan da kullanımı kolay hale getiriyor. Aynı zamanda Widget’lar da Windows 11 ile yine kullanıma sunuluyor. Akıllı telefonlardaki bildirimlere yakın olan tasarımları daha şık görünüm sağlıyor. Windows 11 aynı zamanda klasörlerin simgeleri açısından da günümüz flat design akımına uyum gösterdiği anlaşılıyor ve düz ve sade olarak klasörler öne çıkıyor. İkonları aynı zamanda değiştirmek de mümkün olacak.

Windows 11 çıkış tarihi ise önümüzdeki sonbahar aylarında gerçekleşmesi bekleniyor. Windows 10’a ise 2025 yılına kadar destek sunulmaya devam edilecek.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap