1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Windows 11 ile Hangi Yenilikler Geliyor?

Windows 11 ile Hangi Yenilikler Geliyor?

featured

Resmi olarak yayınlanmamasına rağmen Windows 11 internet ortamında geliştirici sürümü ile hızlı bir şekilde yayıldı. Geliştirici sürümünü kullananlar ise Windows 11’in nasıl görüneceğine dair paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Windows 11 ile gelecek yenilikler de bu sayede Microsoft açıklamadan öğrenildi.

Windows 11 Hangi Yenilikleri Getiriyor?

Windows 11 ile gelen yenilikler esasında Windows 10’un yapısından biraz farklılık gösteriyor. Yeni başlat menüsü üzerinde ciddi değişimler olduğu görülüyor ve neredeyse Windows kullanıcılarının 95’ten beri alışkın oldukları sağ ve sola dayalı görev çubuğu Windows 11 ile değişime uğruyor. Windows 11’de görev çubuğu ortalanmış bir şekilde. Başlat menüsü ve devamındaki uygulamalar ortalanmış bir şekilde görünüyor.

Bu durum ise ilk olarak akla MacOS’u getiriyor. Bunun yanında başlat menüsünde bulunan aslında pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmeyen pek çok uygulama da kaldırılmış görünüyor. Her ne kadar Solitaire gibi Microsoft’un nedense vazgeçmediği oyun hâlâ başlat menüsünde görünüyor olsa da Windows 10’a göre tasarım daha sade ve şık detaylar içeriyor.

Windows 11 Widget Özelliği

Geçen haftalarda gelen Windows 10 güncellemesi ile Windows 10’a widget ekleme yapılmıştı. Bu özelliğin esasında Windows 11 için bir hazırlık olduğu da anlaşılmış oldu. Windows 11 widget açısından çok daha derli, sade ve düzenli bir kullanım sunuyor. Ancak geliştirici sürümü olduğu için widget’in henüz son halini almamış olduğuna da dikkat edilmesi gerekiyor.

Bir diğer önemli özellik ise Windows 11 snap özelliğinde kendisini gösteriyor. Windows’un yeni özelliği olan Snap pencereleri çok kolay şekilde istediğiniz boyutta küçültmeyi sağlıyor. Bu sayede pencereleri küçültmek için gerekli ayarlamaları fare üzerinden yapmıyor ve hemen hızlı şekilde istediğiniz boyut ayarlamalarını yapabiliyorsunuz. Pencerenin sağ üst köşesine gelindiğinde otomatik olarak beliren snap özelliği bu sayede kullanıcılara kolay şekilde ekran küçültme ve değiştirme ayarlamalarını yapabilmelerini olanaklı hale getiriyor.

Windows 11 başlangıç müziği de bulunuyor. Windows 10’da terk edilmiş olan başlangıç müziği Windows 11’de tekrar beliriyor. Çok kısa sürmesine rağmen başlangıç müziği Windows severleri mutlu etmeyi başarıyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap