1. Ana Sayfa
  2. Genel İnceleme Haberleri
  3. Windows 10 Harddiskte Yer Açmak İçin Hangi Dosyalar Silinebilir?

Windows 10 Harddiskte Yer Açmak İçin Hangi Dosyalar Silinebilir?

featured

Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızın harddiski dolduysa bu durumda bazı klasör ve dosyaları silerek yer açabilirsiniz. Özellikle sabit diskin çok dolu olduğu zamanlarda performans da düşeceğinden bu dosyaları temizlemek performansa da etki edecektir.

Windows 10 Harddisk Temizleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 harddisk temizleme yapmak için Disk Temizleme aracını kullanabilirsiniz. Bu araç gizli önbellekleri, alanı boşuna kaplayan ve kullanılmayan dosyaları, önemsiz belgeleri silmenizi sağlayacaktır.

Uygulamaya ulaşmak için arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve çıkan uygulamayı çalıştırın. Uygulamayı açtıktan sonra hangi dosyaların silinmesi gerektiğine karar vereceksiniz. Silinecek dosyalar kısmında hangi dosyaların silineceğine yönelik seçenekleri işaretleyebilirsiniz. Burada yer alan silinecek dosyaların silinmesi sisteminizde sorunlar yaratmayacaktır.

Daha sonra kısımları seçikten sonra sabit diskte yer açmak için Sistem Dosyalarını Temizle seçeneğini seçin. Buradan seçtiğiniz kısımlardaki gereksiz ve önemsiz olarak görülen dosyalar hızlı bir şekilde silinecektir.

Depolama üzerinde temizlik yapmak için şu yöntemi de deneyebilirsiniz; öncelikle ayarlar kısmına gidin ve buradan sistem ve depolama kısmını sırasıyla seçin. Depolama ekranından geçici dosyaları seçin ve ardından açılan ekranda dosyaları kaldır seçeneğini seçin. Bu yöntem de kullanılmayan dosyaları temizlemenizi sağlayacaktır.

El ile Temizlik Yapmak

Windows 10 sabit diskte yer açmak için manuel yani el ile de bazı dosyaları silebilirsiniz. Bu yöntem için bazı dosyaları seçmeniz gerekiyor. Özellikle Hazıra Bekletme Dosyası bilgisayarınızda önemli bir yer tutar. Uyku modu olarak da bilinen bu mod sistemin tüm açık çalışmaların sürücüye kaydedilmesi ve daha sonra kapanmasını sağlar. Bunun için öncelikle hazırda bekletme dosyalarının temizliğini yapabilirsiniz. Özellikle masaüstü bilgisayarlarda bu mod esasında gereksiz olmaktadır çünkü bu modu seçmek yerine bilgisayarı kapatmayı da tercih edebilirsiniz.

Bunun için modu devre dışı bırakmak için öncelikle komut istemi yapmanız gerekecek. Bunu yapmak için öncelikle başlat düğmesine sağ tıklayın ya da Win + x tuşlarına basın. Ardından menüden komut istemi penceresini açın. Aşağıda yer alan komutu yazıp enter tuşuna basın;

powercfg.exe/hibernate off

Bu işlem sonrası uyku modu devre dışı kalacak ve sisteminizde yer açılacaktır.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap