1. Ana Sayfa
 2. Donanım Haberleri
 3. Windows 10 Güncelleme Kapatma nasıl yapılır?

Windows 10 Güncelleme Kapatma nasıl yapılır?

Windows 10 güncelleme kapatma

Windows güncellemeleri bilgisayarı dış tehditlerden korumak üzerine geliştirmeler üreten ve sistemin kalitesini arttırmak amacı ile yenilikler içeren yükleme paketleridir. Bu noktada Windows 10 güncelleme kapatma konusu merak edilmekte olup özellikle otomatik güncelleme, bilgisayarın yeniden başlatılması, lisanslı işletim sisteminin bulunmaması gibi nedenler ile bu uygulama kapatılmak istenmektedir. Windows 10 içerisinde entegre olarak gelen güncellemeleri kapatmak için farklı yolların izlenmesi gerekmektedir. Birkaç yöntem bulunmakta olup aynı zamanda güncelleme türüne göre kapama yapmak mümkün oluyor.

Her ne kadar bilgisayarın güvenliğini sağlamak amacı ile olsa da çoğu zaman kendiliğinden yeniden başlama, oyun oynarken hata verme ve farklı birçok soruna yol açması dolayısı ile güncelleştirmeler birçok kullanıcı tarafından kapatılmaktadır. Kullanıcılar elle kendiliğinden güncelleme yapabildiğinden, çok uzun süre güncelleme yapmamak durumunda güncelleştirmeleri kapatmak bir soruna yol açmamaktadır.

Ayalar Kısmından Kapatma

Windows 10 güncelleme kapatma işlemi yapmak isteyen kullanıcıların tercih edebileceği seçenekler arasında ayaralar kısmından kapatmak yer alıyor. Bunun için izlenmesi gereken adımları şu şekilde ifade etmek mümkündür:

 • Başlat açılır, “Ayarlar” yazılarak ilgili ayar kısmına gidilir. Başlat içerisinde ayrıca ayarlar için bir kısa yol da bulunur. Buradan da giriş yapmak mümkündür.
 • Ayarlar bölümünden “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmına girilir. Açılan özel ayar kısmından “Güncelleştirme Seçenekleri” bölümüne gelir.
 • Burada kaydırma çubuğunda yer alan tüm ayarlar “Kapalı” konuma getirilir.

Bu işlem sonrasında tüm güncelleştirmeler kapatılmış olacaktır. Böylelikle kullanıcılar tekrar bu ayarları aktif konuma getirmedikçe yükleme olmayacaktır. Bu sayfada ayrıca güncelleştirmeleri belirli bir aralık, süre için de kapatmak duraksatmak mümkündür. Bunun için de aynı sayfada yer alan “Güncelleştirme duraklat” kısmından güncelleştirmelerinin tekrar başlamasını istediğiniz tarihi seçebilirsiniz.

Windows 10 güncelleme kapatma
Windows 10 güncelleme kapatma

Kayıt Defterinden Kapatma

Kullanıcıların güncelleştirmeleri kapatmak için tercih edebileceği bir diğer seçenek ise Kayıt Defterini kullanmaktır. Bu seçenek ile Windows 10 güncelleme kapatma işlemi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir.

Windows 10 güncelleme kapatma
Windows 10 güncelleme kapatma
 • Öncelikle Başlat, daha sonra “Regedit” ya da “Kayıt Dfeteri” yazarak enter tuşuna basmak gerekmektedir.
 • Kayıt Defteri kısmında “HKEY_LOCAL_MACHINE” daha sona “SOFTWARE” daha ardından “Policies”, sonrasında “Microsoft” ve “Windows” yolu takip edilir.
 • Burada Windows seçeneğine tıklanarak “Yeni”, “Anahtar” deyin.
 • Yeni ayara Yeni anahtarı WindowsUpdate ismini verin.
 • Yeni oluşturulan anahtara sağ tık deyip ve yeni denilir.
 • Yeni tuşa AU adını verilir ve Enter tuşuna basılır.
 • Ekranda sağ paneldesağ tık yapılır, Yeni, DWORD (32-bit) değeri denir.
 • Yeni anahtara NoAutoUpdate ismi verilerek tamam denilir ve anahtar değeri olarak 1 verilir.
 • Tamam işleminden sonra bilgisayar yeniden başlatılır.

Servisler Kullanılarak

Windows içerisinde güncelleştirmeleri kapatmak için birden fazla yol bulunmaktadır. Hali hazırda bahsedilen diğer yöntemlere ek olarak bir diğer yöntem ise servisler kullanılarak özellikle otomatik güncelleştirmeleri kapatmaktır. Bunun için izlenmesi gereken adımlar:

 • Windows Tuşu + R tuş kombinasyonu kullanılarak ya da Başlat, Hizmetler yazarak ilgili ayar kısmına erişilir.
 • Buradan Windows update ayarı bulunur.
 • İlgili ayar üzerinde sağ tık, özellikler, Başlangıç türü “Devre Dışı” Seçeneği seçilir.

Bilgisayarı başlattığınızda Windows 10 güncelleme kapatma işlemi tamam olacaktır. İlgili ayarı geri alarak güncelleştirmeleri tekrar aktif etmek mümkündür.

Yorum Yap
 • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap