1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. WhatsApp Yeni Bir Özelliği Test Ediyor

WhatsApp Yeni Bir Özelliği Test Ediyor

featured

Ünlü haberleşme uygulaması WhatsApp yeni bir özellik üzerinde duruyor. Gizlilik ihlalleri konusunda sorunlar yaşayan WhatsApp artık bu konuda daha sıkı bir şekilde çalışmaya başladı. Ünlü uygulama anlık mesajlaşmalar için uçtan uca şifreleme yöntemlerini kullanıyor. Bu sayede de mesajı gönderen kimse ile alıcı arasına kimse müdahale olamıyor. WhatsApp bu durumu daha da bir adım öne taşımak için şifreli bulut yedeklemesi sistemini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

WhatsApp Şifreli Bulut Yedeklemesi

WhatsApp mesajların yedeklerini Google Drive ya da iCloud üzerinde tutan kullanıcılar için önemli bir geliştirmeyi yapmayı hedefliyor. Bu konuda güvenliğin daha iyi hale getirilmesi için kararlar almak isteyen WhatsApp şifreli bulut yedekleme sistemini geliştirmek istiyor. Bu kapsamda üçüncü kimseler, yetkililer ve devletler dahil mesajlara erişim sağlamayacak.

Geçen aylarda WhatsApp CEO’su tarafından yapılan açıklamada hükümetlerin WhatsApp mesajları şifreleme biçimleri açısından ödün vermeleri için baskı kurduklarını dile getirmişti. Ama CEO Will Cathcart bunun yanlış bir talep ve beklenti olduğunu ve WhatsApp’ın böyle bir şey yapamayacağını dile getirmişti.

Daha önceden de WhatsApp bulut yedeklerini bağımsız şekilde şifreleme teknolojisini kullanarak geliştirmek istediğinden bahsetmiş ve bunun için testlere de başlamıştı.

Mesajların Korunması İçin Dikkat Edilmesi Gerekiyor

WhatsApp şifreli bulut yedekleme sistemi kullanıcıların daha güvenli bir şekilde kullanım yapmalarına olanak tanıyacak. Bu özelliğin tamamen aktif hale getirilmediği öncesinde ise kullanıcıların kendi bilgilerini korumaları için dikkat etmeleri gerekiyor. WhatsApp şifreli bulut yedekleme özelliğinde kayıt sırasında verilmiş olan 64 haneli kurtarma anahtarının asla kaybedilmemesi gerekiyor. Çünkü şifrenin unutulması halinde WhatsApp tarafından kurtarma anahtarı istenecek ve kurtarma anahtarı bilinmiyorsa yenisi talep edilemeyecek.

Bu yüzden kullanıcıların şifreli bulut yedekleme sistemini kullanmaları için yedekleme sistemine dikkat etmeleri ve kendilerine verilecek olan kurtarma anahtarını da kaybetmemeleri gerekiyor. Özelliğin ilk olarak Android cihazlar için yakın zamanda kullanıma açılacağı ifade ediliyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap