1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. WhatsApp Güvenlik Sözleşmesi Kabul Edilmediğinde Ne Olacak?

WhatsApp Güvenlik Sözleşmesi Kabul Edilmediğinde Ne Olacak?

featured

WhatsApp güvenlik sözleşmesi için kullanıcılarına vermiş olduğu son tarih olan 15 Mayıs tarihinin geride kalması sonucunda uygulamayı kullananlar, sözleşmenin kabul edilmemesi halinde olacakları merak ediyorlar. WhatsApp tarafından da bu konuyla ilgili olarak açıklama yapıldı.

WhatsApp Güvenlik Sözleşmesi İçin Son Tarih

WhatsApp güvenlik sözleşmesi uzun zamandır gündemdeki yerini koruyor. Daha önceden kabul edilecek olan ancak gelen tepkiler üzerine süresi 15 Mayıs tarihine kadar uzatılmış olan sözleşme ile hâlâ belirsizlik devam ediyor. WhatsApp’tan yapılan son açıklamalar kapsamında sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesapları silinmeyecek. Fakat bu kullanıcılar belirli bir süre sonunda mesaj gönderemeyecek ya da başka kullanıcılardan mesaj alamayacak. Bu türden kullanıcılar ise aktif olmayan hesap olarak tanıma sahip olacaklar.

Güvenlik sözleşmesinin kabul edilmemesi halinde aşamalı şekilde uygulamanın bazı özellikleri kullanılmaz hale gelecek. Bu kapsamda zamanla WhatsApp uygulaması da hiç kullanılmayacak. Geçen Ocak ayında duyurusu yapılan söz konusu sözleşmeyi kabul etmek için son tarih önce 8 Şubat olarak açıklanmış ancak gelen tepkiler üzerine bu süre uzatılmıştı.

Sözleşmeyi Kabul Etmeyen Kullanıcıları Neler Bekliyor?

WhatsApp gizlilik sözleşmesi kabul edilmemesi halinde kullanıcılar bir dizi kısıtlamalara maruz kalacaklar. Öncelikle kabul etmeyenler için WhatsApp tarafından kullanıcılara bir bildirim gelecek. Bu bildirim kabul edilmesi için birkaç hafta boyunca kalıcı olacak. Bildirim olmasına rağmen hâlâ sözleşmeyi kabul etmemiş olanlar öncelikle WhatsApp gruplarına erişim sağlayamayacak. Kendilerine gelen aramalara ise yanıt verebilecekler.

Bir süre sonra ise uygulamadaki hiçbir özellik kullanılmayacak. 120 gün boyunca aktif olmayan hesaplar da bu kapsamda silinecek. WhatsApp tarafından yapılan açıklamada halihazırda 2 milyar kullanıcı sözleşmeyi kabul etmiş bulunuyor. Güvenlik ya da gizlilik sözleşmesi olarak bilinen sözleşmeyi kabul etmek istemeyen çok sayıda kullanıcı ise WhatsApp’ın alternatifi olan uygulamalara yöneliyor.

Söz konusu sözleşme kapsamında konuyla ilgili uzmanların yaptıkları açıklamada uçtan uca şifreleme sisteminin bu durumdan etkilenmediği ifade ediliyor. Bu kapsamda da gönderilen mesaj ya da görsellerin, ses kayıtlarının sadece gönderici ve alıcı arasında görüntülenmesi söz konusu oluyor. WhatsApp ya da Facebook uçtan uca şifreleme olduğu için mesajları görüntüleyemiyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap