1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. WhatsApp Alışveriş Yapma Özelliği Sunuyor

WhatsApp Alışveriş Yapma Özelliği Sunuyor

featured

Popüler haberleşme uygulaması olan WhatsApp şimdi alışveriş sektörüne giriş yapıyor. Klasik bir mesajlaşma uygulaması olmaktan yavaş yavaş çıkmaya başlayan WhatsApp bundan böyle uygulama üzerinden alışveriş yapmaya olanak tanıyacak.

WhatsApp Alışveriş Özelliği

WhatsApp alışveriş özelliği ile birlikte kullanıcıların uygulama üzerinden alışveriş yapmasını mümkün hale getirmeye hazırlanıyor. Facebook’a bağlı olduğu için Facebook ve Instagram’da yapılan değişimler ile birlikte platformlarda alışveriş mümkün hale getirildiğinden WhatsApp da artık uygulama üzerinden kullanıcılara alışveriş özelliği sunabilecek.

Yaklaşık üç yıl önce WhatsApp Pay isimli para gönderme alanında faaliyete başlayan WhatsApp şimdi de alışveriş alanına girerek e-ticaret faaliyetleri de gösterebilecek. WhatsApp’a entegre edilen alışveriş özelliği ile birlikte WhatsApp artık e-ticaret firmalarına güçlü bir rakip olarak öne çıkacak.

WhatsApp Alışveriş Nasıl Yapılacak?

WhatsApp’tan alışveriş yapmak için sistemin nasıl çalışacağının öğrenilmesi gerekiyor. Facebook tarafından yapılan açıklamada şimdilik uygulamada dört alışveriş özelliği olacak. WhatsApp’taki mağaza görevlileri kullanıcılar ile iletişime geçecek ve satın alma işlemi öncesinde işletmelere ürünler hakkında soru sorulabilecek. Facebook Marketplace üzerinden yapılacak olan satışlara böylece WhatsApp üzerinden yönlendirme sağlanacak.

Aynı zamanda Instagram üzerinden de kullanılmaya başlanan alışveriş özelliği de yine WhatsApp ile entegre şekilde çalışacak ve Instagram görsel araması kullanıcıların fotoğraflarını alarak ürünleri çok daha kolay şekilde bulmalarına yardım edecek. Mağazada yer alan reklamlar da kullanıcının ilgisini çekecek ürünleri temel alarak yansıtılacak.

Bu bakımdan da kullanıcılar kendi ilgi alanlarına yönelik özel bir deneyim yaşayarak WhatsApp üzerinden alışveriş sağlayabilecek. Ödemeler ise WhatsApp üzerinden değil Facebook Marketplace üzerinden yapılacak. Bu bakımdan WhatsApp üzerinden doğrudan alışveriş değil ancak ürünlere yönlendirme, bilgi edinme ve tanıtım gibi amaçlar için işlem yapılabilecek.

WhatsApp bu özelliğini şimdilik ABD’deki mağazalar için kullanıma sunacak. ABD sonrasında ise diğer ülkelerde de özellik kademeli olarak faaliyete geçirilecek.

Diğer yandan Facebook ve bağlı uygulamaların gittikçe e-ticaret platformuna dönüşmeleri de kimi kesimler tarafından eleştiriliyor. Son olarak pek çok e-ticaret platformu kendilerinin de sosyal medya ağı kurmaları halinde Facebook’un ne hissedeceğini platforma yöneltmişti.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap