1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Vikipedi ücretli hizmet vermeye hazırlanıyor

Vikipedi ücretli hizmet vermeye hazırlanıyor

Vikipedi ücretli hizmet

Vikipedi ücretli hizmet sunma hazırlığına giriyor. Alınan yeni karar pek çok Vikipedi yazarının tepkisini çekecek gibi duruyor.

Dünyanın en büyük ve ücretsiz bilgi kaynaklarından birisi olan Vikipedi, aldığı yeni bir karar ile birlikte gündeme oturdu. Vikipedi, 15 Ocak 2001 tarihinde yayın hayatına başlayan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. Web sitesi, açtığı sunucular ile ve kullanıcılara sunduğu ücretsiz bilgi kaynağı ile birlikte kısa sürede popüler hale gelen bir site. 316’dan fazla dil desteğine sahip olan Vikipedi, yüksek bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu için ve sunucu masrafları bulunduğu için her yıl bir miktar ödeme yapıyor. Bu ödemeleri karşılamak için bağış toplayan firma, aldığı yeni bir karar ile tepki çekebilir.

Vikipedi ücretli hizmet sunma hazırlığında

Vikipedi, kurumsal firmalara ücretli hizmet sunmaya hazırlanıyor. Bildiğiniz üzere Google, Apple veya Microsoft gibi pek çok teknoloji devi Vikipedi’nin içeriklerinden faydalanarak kullanıcılara destek oluyor. Çünkü Vikipedi’yi güvenilir bir kaynak olarak görüyorlar. Örnek vermek gerekirse Google arama motorunda bir şeyi aradığımızda eğer var ise Vikipedi’den alınan bir bilgi kartı çıkıyor. Kısacası Google Vikipedi’den yararlanarak kullanıcılara yardımcı olmaya çalışıyor.

Vikipedi, aldığı yeni bir karar ile birlikte artık gelir elde eden büyük firmalardan kazanç sağlamayı amaçlıyor. Bunun için özel bir şirket kuran firma, bu konuda çalışmalarına başladı. Henüz anlaşmalara başlamayan Vikipedi, ilerleyen zamanlarda teknoloji devlerinden elde ettiği kazanç ile birlikte sunucuları daha güçlü bir şekilde ayakta tutmaya başlayabilir.

Bu durum pek çok kullanıcının da dikkatini çeken bir durum oldu. Çünkü Vikipedi bağışlarla ayakta duran ve bağışlar dışında hiçbir geliri olmayan bir web sitesi. Milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yaptığı düşünüldüğünde bu sitenin sunucu masraflarının da yüksek olduğu anlaşılabiliyor. Bağışlarla ayakta durmak bazen zor olabilir fakat bazı kullanıcılar sevdiği bir şirkete bağış yaparak o şirketin ayakta durmasını isteyebilir.

Vikipedi web sitesinin ücretli hizmet vermeye başlaması özellikle de Vikipedi yazarlarının tepkisini çekebilir. Bu konuda Vikipedi yazarlarına ait bazı yorumları incelediğimizde yazarlardan bazılarının bu konuya sıcak bakmadığını, kendi yazdıkları yazılardan Vikipedi’nin para kazanmasının doğru olmadığını söylüyor. Kısacası ilerleyen günlerde Vikipedi’yi zor günler bekliyor olabilir. Belki de bu durum kolay bir şekilde aşılabilir. Vikipedi’nin böyle bir yol izlemesinin amacı hem çalışanların maaşlarını karşılamak hem de sunucu masraflarını daha rahat sağlamak.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap