1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Twitter 4K çözünürlük desteğine kavuşuyor

Twitter 4K çözünürlük desteğine kavuşuyor

Twitter 4K çözünürlük

Twitter 4K çözünürlük desteğine kavuşuyor. Twitter, attığı bu adım ile birlikte pek çok kullanıcıyı sevindiren gelişmeyi paylaştı.

Kullanıcılar kaliteli bir şekilde çektiği fotoğrafı veya videoyu sosyal medya ağlarına kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olarak yüklemek isteyebilir. YouTube ve Twitter bu konuda kullanıcılara olumlu bakarken Facebook ve Instagram gibi bazı yazılımlarda bu durum bu şekilde işlemiyor.

Bu tür sosyal ağlarda paylaşılan fotoğraf veya videonun kalitesi düşüyor. Örneğin 4K çözünürlüğünde bir fotoğraf paylaşan kullanıcı bu fotoğrafın kalitesinin ciddi oranda bozulduğunu anlayabilir. Twitter‘da paylaşılan yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf bozulmadan yer alıyor. Twitter, bu özelliği ile pek çok kullanıcı için bir tercih sebebi olmakta.

Twitter 4K çözünürlük

Twitter 4K çözünürlük destekleyecek

Twitter, daha çok SMS’e benzetilse de yani kısa yazıların paylaşıldığı bir platform olarak görülse de bu platformun özelliklerinden birisi de yüksek çözünürlüklü yani kaliteli fotoğrafların bozulmadan atılabilmesi olmakta. Bunu Facebook ve Twitter’da aynı yüksek çözünürlüklü fotoğraf paylaştıktan sonra yakınlaştırma yaparak karşılaştırmak mümkün.

Twitter son zamanlarda birkaç özellik ile birlikte gündeme gelmeye başladı. Hikayeler sistemi, gönderi planlama ve gündem güncellemesi gibi detaylar ile kullanıcıların gözüne giren Twitter, şimdi de daha yüksek çözünürlüğe imkan tanıyacak. 4K çözünürlüklü fotoğraf paylaşımına olanak sağlayarak çıtayı biraz daha yükselten ekip, henüz bu özelliğin test aşamasında olduğunu da sözleri arasına ekliyor.

Twitter’da 4K çözünürlüklü fotoğraf paylaşmak şimdilik mümkün olmasa da yakın zamanda mümkün olacağa benziyor. Bu özellik hakkında bilinmesi gereken bir diğer durum yüksek çözünürlüklü fotoğrafların nasıl yükleneceği olmakta. Eğer bir kullanıcı yüksek çözünürlüklü fotoğraf yüklemek istiyorsa ayarlardan “Veri Kullanımı” kısmına gelerek buradan yüksek çözünürlüklü yani 4K’ya kadar olan fotoğrafların hangi ağda yükleneceğini belirtebiliyor.

İsteyen kullanıcılar Wi-Fi isteyenler mobil veriyi seçebilir. İsteğe bağlı olarak hiçbirini seçmeyip bu özelliği devre dışı bırakmak da mümkün olmakta.

Şunu belirtmekte fayda var ki kullanıcılar mobil veri kullanıyor ise 4K çözünürlüğün çok yüksek bir boyuta sahip olduğunu bilmeleri gerekiyor. Çünkü 4K çözünürlük onlarca MB boyutuna dahi ulaşabiliyor. Özellikle düşük internet paketine sahip olanlar bu özelliği mobil veri üzerinde aktif ettiğinde ciddi bir internet paketi kaybı yaşayabilir. Buna özen göstererek bu işlemin tercih edilmesi gerekiyor. Twitter 4K çözünürlük desteğinin ne zaman aktif olacağı hakkında bir açıklama yapılmadı fakat ilerleyen zamanlarda bu özelliğin resmî olarak kullanıma sunulması bekleniyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap