1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Twitch’te Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Twitch’te Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

featured

Twitch; oyun dünyasının vazgeçilmezi oldu. Milyonlarca oyuncunun canlı yayın yaptığı bu platforma bugünlerde herkesin ilgisini çekmektedir. Twitch üzerinden canlı yayın yapabilmek için 3 şeye ihtiyacınız var. Hızlı bir internetinizin olması, twitch hesabı ve yayın programınızın olması gerekir. Herkesin ilgisini çeken Twich’te canlı yayın nasıl yapılır konusunu sizler için özel olarak araştırdık. Elde ettiğimiz bilgileri sizler için derleyip sunduk. İşte haberimizin detayları:

Twitch Canlı Yayın Nasıl Açılır ?

1- Twitch hesabı açma

İşin en kolay tarafı bu adımdır. İlk önce twitch. tv adresine giriş yapın. Ardından hemen yukarıda yer alan “Kayıt Ol” tuşuna basın. Bu tuşa bastıktan sonra karşınıza kayıt ekranı gelecek. Burada kendinize kullanıcı adı, şifre, e-posta ve doğum tarihi girerek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu aşamalarla uğraşmak istemiyorsanız facebook ile bağlan tuşuna basarak facebook adresinizle ilişkilendirip hemen sizde hızlıca twitch hesabına bağlanabilirsiniz.

2- Canlı yayın uygulaması

İnternet üzerinde kullanabileceğiniz birçok canlı yayın uygulaması bulunmakta. Bunların temel amacı, bilgisayarınızdaki görüntüyü kaydetmek ve Twitch üzerine aktarmaktır. Birçok uygulama, Twitch ile birlikte başka canlı yayın uygulamalarını destekler. Bu başlığın altında göreceğiniz Open Broadcoster Software’i indirdikten sonra canlı yayın için ilk adımı atılmış olursunuz.

3- Uygulama Ayarları

Uygulamayı indirdikten sonra Ayarlar bölümünden canlı yayın yapmak istediğiniz yere uygun olarak sunucu ayarlamanız gerekir. Kodlama başlığı altında bulunan Max Bitrate (kb/s) sekmesi sizin yayın vereceğiniz görüntünün kalitesini belirler. Burada en ideal hız 400 kb/s’ dir. Eğer daha iyi ya da daha kötü bağlantı hızına sahipseniz burada değişiklik yapabilirsiniz. Bir sonraki kısım ise yayın ayarları başlığı altında yapmanız gerekir. Türkiye’den yayın yapıyorsanız, Almanya’da yer alan sunuculardan birini seçmeniz tavsiye edilir.

4- Ekranı Kaydetme

Ayarları yaptıktan sonra artık canlı yayın yapmaya hazır hale geldiniz sayılır. Bir oyun yayını yapacaksanız, öncelikle o oyuna giriş yapmalısınız. Ardından ALT+Tab ile tekrar OBS’nin ana ekranına gelip, kaynaklar kısmına sağ tıklayıp oyun yayını, kamera desteği ve yayın çerçevesi seçimlerini yapabilirsiniz. Oyun yayını seçeneğini Kaynaklar kısmına eklerseniz, OBS sadece oyunun görüntüsünü yayına verir. Siz masaüstüne dönseniz bile bu yayına yansımaz. Fakat masaüstünü de canlı yayına yansıtmak istiyorsanız, buradan Windows gibi seçenekleri seçerek, yayınınıza özel ayarlar verebilirsiniz.

 

5- Kamerayı Yayına Eklemek

Kamerayı yayına ekleme işlemi kaynaklar bölümünden yapılır. Oyunun açıkken, kaynaklar başlığının altına sağ tıklayıp ekle deyin. Video yakalama aygıtı seçeneğini işaretleyin. Açılan ekranda kullanmak istediğiniz kamerayı belirtin. FPS ayarları ya da buna benzer ayarları buradan kontrol edebilirsiniz.

6- Yayına Resim Ekleme

Yayına resim eklemek için kaynaklar sekmesinden ekle diyerek görüntü sekmesini işaretleyin. Yayının istediğiniz yerine çeşitli resim ve logo ekleyebilirsiniz. Buraya hareketli görüntülerden, sponsor resimlerine kadar birçok farklı resim koyabilirsiniz.

Twitch Akış Anahtarı Alma

Twitch akış anahtarı almak için dosya ayarlar sekmesinden yayın anahtar sekmesini düzenleyebilirsiniz. Bunun için Twitch’e giriş yaptıktan sonra kullanıcı adınızın üstüne gelip, gösterge paneline tıklayın. Akış anahtar sekmesini seçip buradan anahtarı göster butonunu seçin. Aldığınız anahtarı OBS’de yayın anahtarı bölümüne yapıştırıp ayarları kaydetmeniz gerekir. Burada en önemli detay anahtarın size özel olmasıdır. Bir arkadaşınızla bu anahtarı paylaşırsanız, yayın ortasında hoşunuza gitmeyecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Her yayın öncesi bir anahtar alarak işinizi sağlama almanız önerilir.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap