1. Ana Sayfa
  2. Mobil Dünyası
  3. Telefon Sertifika Hatası Nasıl Çözülür?

Telefon Sertifika Hatası Nasıl Çözülür?

featured

Telefon sertifika hatası özellikle telefonun kullanımını kısıtlayacağı için çözülmesi gereken bir sorundur. Android sistem çok fazla akıllı telefonda bulunduğu için bu türden bir sorun ile karşılaşıldığında internete erişim mümkün olmayacaktır.

Anroid SSL Hatası Nedir?

Android SSL sertifika hatası kullanıcının bir siteyi açmak istediğinde cihazın tarayıcısında ileti olarak görünmekte ve siteye erişimi kısıtlamaktadır. Bu hatanın yanında “bağlantı gizli değil” mesajı da oluşmaktadır. Genelde bu hata web sitesinden kaynaklı olabilir ama telefondan kaynaklı yazılım sorunu da olabilir.

Eğer web sitesinden kaynaklı olarak SSL hatası alınıyorsa bu durumda başka sitelere giriş yapabilirsiniz. Fakat her site için sertifika hatası alıyorsanız bu durumda telefonunuzu kontrol etmeniz gerekecektir.

Telefon Sertifika Hatası Nasıl Çözülür?

Android sertifika hatası çözmek için farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. İlk olarak SSL sertifikası kullanıcıları zararlı durumlardan korumak için mevcut olan bir belgedir. Bu sertifikaya sahip olmayan internet sitelerine giriş sadece telefonlar için değil bilgisayarlar üzerinden de mümkün olmamaktadır. Ama tüm sitelerde SSL hatası çıkıyorsa bu durumda sorun cihazınızdan kaynaklı olacaktır.

SSL hatası nedenleri cihazın saatinin tarayıcı saati ile eşleşmemesi, ağ bağlantısının güvenli olmaması, tarayıcının web sitesini engellemesi, antivirüs kullanılıyorsa programın siteyi ya da tarayıcıyı tamamen zararlı görmesi, IP adresinin engellenmesi, tarama verilerinin uzun süredir temizlenmemesi hatanın görülmesine neden olur.

Bu kapsamda Android sertifika hatası düzeltmek için öncelikle cihazınızın tarih ve saat ayarlarını kontrol edin. Gerçek zaman ile eşleşme sağlamıyorsa tarayıcı çalışmayacaktır, saatin ve tarayıcının saatinin doğru saati gösterdiğinden emin olunuz.

İnternet bağlantısı da SSL hatasına neden olabilir. Güvenli olmayan bir ağ kullanıyorsanız bu durumda web sitesi erişimini kısıtlar ve siteye erişim sağlayamazsınız. Bunun için genel WiFi yerine özel Wifi bağlantısını tercih edebilirsiniz.

Aynı şekilde ağ ayarlamaları da yine SSL hatasına yol açabilir. Bunun için ağ ayarlarınızı sıfırlamak ve daha sonra internete bağlanmak bu sorunun çözülmesini sağlayabilir. Tarama geçmişi ve önbellek temizlemek de hatanın giderilmesini sağlayacaktır. Telefonunuzun tarayıcı ayarlarından geçmiş ve önbellek kısımlarını tamamen, şifreler ve kullanıcı adları da dahil olacak şekilde temizlediğinizde SSL hatası ortadan kalkacaktır.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap