1. Ana Sayfa
  2. Mobil Dünyası
  3. Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma

Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma

featured

Günümüzde akıllı telefon kullanımının artması ile birlikte farklı alanlarda bu teknolojin kullanımı da yaygınlaştı. Bu alanlardan biri de telefon ekranını bilgisayara yansıtma olarak ifade edilmekte olup sadece telefon değil tabletler de aynı uygulamanın yapılması mümkün olmaktadır. Merak edilen konularda biri olan gerçek zamanlı yansıtmanın nasıl yapılacağı, telefon modelinin ya da bilgisayar işletim sisteminin önemli olup olmadığı gibi sorunlar bu uygulamada en sık karşılaşılan sorulardır.

Faklı sebepler için telefondaki herhangi bir video ya dagörseli bilgisayar ekranına yansıtmak istenebilir. Bu şekilde hem daha büyük bir ekranda ilgili görsel ya da videoyu izleme olanağı sunarken aynı zamanda klavye ve fare ile de etkileşime girme imkanı veriyor. Bunlar başta olmak üzere elbette yansıtmak için çok farklı nedenler de bulunuyor. Fakat genel olarak ise yansıtma işlemlerinde Android telefonlar için ücretli ve ücretsiz programlar kullanarak bu işlemi gerçekleştirmek gerekiyor.

Android Ücretsiz Yansıtma Programları

Birçok kullanıcının merak ettiği telefon ekranını bilgisayara yansıtma için kullanılan en iyi ücretsiz programlarda biri Scrapy uygulamasıdır. İlgili programın kullanımı ve telefona yüklenmesi ile ilgili olarak izlenmesi gereken adımları şu şekilde ifade etmek mümkündür:

  • İlgili uygulamayı Google’dan aratarak elde edebilirsiniz. Daha sonra ilgili programı masaüstüne zip ya da rar olarak çıkarın.
  • Daha sonra telefonunuzu açık ayarlar kısmından “Geliştirici Seçenekleri” sekmesine tıklayın.
  • Buradan açılan sayfada USB hata ayıklama modunu etkinleştirin.
  • Sonraki adımda ise telefonunuzu bilgisayaraara kablonuz ile bağlayın.
  • Telefon açıldığında karşınıza gelen “USB Hata Ayılmama Modu” seçeneğini seçin ve işlemi tamamlayın.

Programı bilgisayar üzerinden açtıktan sonra, telefonda da hata ayıklama modu seçilir ve bu sayede ekran yansıtılır.

Hata Ayıklama Modu Nasıl Açılır?

Bazı telefonlarda özellikle geliştirici seçenekleri gizli bir erişim ile açılmaktadır. Kullanıcılarda geliştirici seçeneklerinin görünmemesi durumunda Ayarlar sekmesine gidilir. Muhtemelen bu sayfanın en aşağısında telefon bilgileri ile ilgili bir kısmın bulunduğu biliniyor. “Bu cihaz hakkında” veya “Hakkında” kısımlarına dokunulur ve ardından telefonun model numarasının bulunduğu yazı satırına hızlı hızlı birkaç kere dokunulur. Daha sonra Ayarlar kısmına geri dönülür. Eğer Geliştirici seçenekleri görünmüyorsa artık görünür olacaktır. Bu işlem ile telefon ekranını bilgisayara yansıtma için gerekli olan hata ayıklama moduna artık erişim sağlanabilmektedir. Çoğu Android telefonda ise bu işlemlere gerek kalmadan geliştirici seçeneklerine ulaşmak mümkündür.

Win1o’da Yansıtma

Windows 10’a eklenen bağlan özelliği ile de telefon ekranını bilgisayara yansıtmak mümkün olmaktadır. Bu noktada bağlantı için telefonunuzun Bluetooth özelliğini ya da markaya modele göre değişen ScreenMirror, Throw ve benzeri özellikleri açmak gerekmektedir. Ardından Win10 üzerinden “Bağlan” uygulaması açılır. Başlata yazarak ya da sol kullanıcı panelinden bu özelliğe ulaşmak mümkündür.

Sonrasında ScreenMirror, Bluetooth ya da diğer ekran özelliklerinden bilgisayarın ismi seçilir ve bağlan denilir. Windows 10 üzerinden ekran paylaşımı oldukça kolay olmakla birlikte telefon ekranını bilgisayara yansıtmaiçin win10 sahibi olmayanlar için ise bu işlem ancak uygulama ile mümkün olmaktadır. Bu noktada en çok kullanılan uygulamalardan biri olarak Scrapy ücretsiz olarak erilmektedir. Fakat farklı ücretli ve ücretsiz uygulamalar d bu noktada tercih edilebilir.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap