1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. TCL 10L – İnceleme

TCL 10L – İnceleme

featured

Yıllar boyunca diğer telefon markaları için çalışan TCL, kendi markası ile yeni bir telefonu piyasaya sürdü. Günümüzde en önemli kriterlerden biri olan görünüş açısından başarılı oldukça başarılı. İki farklı renk seçeneği bulunmakta. Bu renkler Mariana Mavisi ve Kutup Beyazı olarak adlandırılmış.

KASA ÖZELLİKLERİ

Ekran gövde oranı yüzde 91 olan telefonun 6.53’lük ekranı bulunmakta. Büyük ve çentiksiz ekrana sahip olan telefonun sol üst köşesine yerleştirilen ön kamera oldukça hoş görünüm katmış. Günümüzde 3.5 mm. lik kulaklık yakından vazgeçen telefon üreticilerine karşıt telefonun üst kısmında kulaklık girişi bulunuyor. Bu çoğu kişi açıdan artı bir yön olarak kabul edilebilir.
Telefonun alt kısmında bulunan çift ızgaralardan sadece tekinden ses gelebiliyor. Diğer ızgara kısmı ise tamamen görünüş amaçlı konumlandırılmış durumda. Diğer telefonlarda olduğu gibi ses ve güç tuşu sağ yan kısımda bulunmakta.

EKRAN

Bulunduğu ortama göre ekranın renk sıcaklığının değiştiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca telefondan kitap, dergi okumayı sevenlerin hoşuna gideceği bir özellik olan okuma modu da bulunuyor. Bu sayede okuma modu devreye girdiğinde ekran tıpkı gerçek kitaplarda olduğu gibi sarı sayfalara dönüşecek böylece gözleriniz daha az yorulacak. Büyük ve geniş ekranı sayesinde film dizi izlemek oldukça zevkli olacağı aşikar.

DONANIM

Qualcomm Snapdragon 665 işlemci bulunan telefon 6 GB Ram’e sahip. 64 GB’lık dahili depolama alanının yanında 256 GB’a kadar SD Card destekleyebiliyor. Uzun süreli kullanımlarda her telefonda olduğu gibi TLC 10L’ de de ufak takılmalar söz konusu olabilir.

GÜVENLİK

Güvenlik bazında 2 farklı seçeneğimiz bulunuyor. Bunlardan ilki olarak sınıfladıracağımız yüz okuma. Yüz okuma konusunda çok başarılı diyemesek de başarılı olarak sınıflandırılabilir. Yalnız yüzümüzde bulunan güneş gözlüğü ile zorlanmalar yaşanabiliyor. İkinci güvenlik seçeneği olan parmak izi konusunda gerçekten başarılı diyebiliriz.

PİL

Android 10 işletim sistemiyle karşımıza çıkan TCL 10L UI alanında kullanıcılar için oldukça özelleştirilmiş durumda.

KAMERA

Arka panelinde 4 adet yatay olarak konumlandırılmış kamera bulunmakta. Bunlar ana kamera 48 megapiksel, 8 megapiksellik ultra geniş açılı sensör, 2 megapiksel makro sensör ve 2 megapiksellik derinlik sensörü bulunuyor. Bu telefon ile ışığın bol olduğu ortamlarda oldukça iyi fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Yakın çekim konusunda da başarılı diyebiliriz. Telefonu aldığınızda kamerasını denerken kamera arayüzünden 48 megapiksel’e geçirmeyi unutmayın.

ARTILARI
Büyük ekrana sahip olan oldukça hafif diyebiliriz. Ele yakışan ve kibar görünen bir telefon. TCL markasının televizyon üretiminden edindiği deneyimi telefonlara yansıtmasından dolayı ekran performansı oldukça iyi.
EKSİLERİ
Günümüzde çoğu insanın önem verdiği kamera konusunda bol ışıklı alanlarda güzel fotoğraflar çekse de ara ara performans düşüşleri yaşanabiliyor. Tahminimize kalırsa yazılım ile çözülebilecek bir problem gibi olsa da yinede söylemekte fayda var.
SONUÇ
Genel olarak 2000-3000 fiyat bandında alınabilecek bir telefon. Uygulama başlatma ve çalıştırma konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz.

 

80.0
TCL 10 L

Fiyat performans açısından güzel olan TCL 10L modelinin incelemesinde telefonun genel performansına 100 üzerinden 80 veriyoruz.

  • Tasarım 80
  • Ekran 95
  • Pil 75
  • Yazılım 75
  • Kamera 75
Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap