1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Steam Deck Tanıtımı Yapıldı, Taşınabilir Oyun Cihazı

Steam Deck Tanıtımı Yapıldı, Taşınabilir Oyun Cihazı

featured

Oyun platformları arasında en büyüklerden olan Steam, oyuncuları heyecanlandıran ve farklı bir oyun deneyimi sunacak bir hamle yaptı. Steam’in sahibi olan Valve, bir süredir oyun konsolu geliştirmek istiyordu. Şimdi ise Steam Deck isimli bir konsolun tanıtımı yapıldı.

Steam Deck Taşınabilir Olacak

Valve bir süredir oyun konsolları üzerinde çalışma yapıyordu. Bu araştırmalar kapsamında konsolun da PlayStation’a benzeyeceği ifade ediliyordu. Ancak şirket bu türden sabit bir konsol yerine taşınabilir konsoldan yana tercihini kullandı.

Esasında Nintendo Switch’e benzeyen cihaz oyuncuları şaşırtmayı başardı. Valve ise yaptığı açıklamada yüksek performans sunacak olan cihazın son derece gelişmiş bir oyun deneyimi yaşatacağında ısrarcı oldu.

Steam Deck Özellikleri Neler?

Valve tarafından yapılan resmi açıklamada Steam Deck özellikleri belirtildi. Özellikle cihazın oyun performansı için gelişmiş özellikler sunacağı ifade edildi. Bu iddia ise kaynağını cihazın işlemcisinden alıyor. Valve, cihazda AMD marka işlemciyi kullanmayı tercih etti ve oyunlarda yüksek performans alınacağını belirtiyor. Cihaz aynı zamanda bünyesinde dahil olan grafik ünitesinden de güç olacak.

Cihaz 64, 256 ve 512 SSD depolama seçeneği ile satışa çıkacak. Özellikle modelde SSD kullanılmış olması hızlı bir performans sergileyecek. Ayrıca cihazda hafıza kartı kullanmak için de SD yuvası da bulunacak ve ek depolama için bu kısım da tercih edilebilecek.

Ekran kısmında ise 1280 x 800 LCD ekran yer alıyor ve ekran boyutu da 7 inç olarak belirlendi. 60 Hz yenileme hızına sahip olan ekran kullanıcıların beklentilerini karşılamaya yetecek gibi görünüyor.

Cihazın tasarımı ise elde kullanım için ergonomik bir tasarım sunuyor. Özellikle oyunlarda gerekli olan tüm tuşlar cihaz üzerinde başarılı bir şekilde konumlandırılmış durumda. Bu kapsamda da cihaz iyi bir oyun deneyimi sunmayı başaracak.

Cihazda Steam OS işletim sistemi yüklü olacak ve Linux tabanlı olduğu için de kullanımı oldukça kolay olacak. Steam Deck çıkış tarihi ise Aralık 2021 olarak planlandı.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap