1. Ana Sayfa
  2. Webmaster Yazıları
  3. Spam Score Nedir ?

Spam Score Nedir ?

featured

Sitemizde yeni açılan webmaster kategorisinde, site sahiplerine yönelik paylaşımlar yapılacaktır. Bu makalemizde ise spam score nedir, spam score nasıl azaltılır / düşürülür gibi sorulara elimizden geldiğince cevap vermeye çalışacağız. İnternet sitelerinin google üzerinde üst sayfalara çıkması için yardımcı seo aracı olarak tabir edebileceğimiz siteler bulunmaktadır.

Bu sitelerden en ünlü olanları moz, semrush,  ahrefs olarak sıralanabilir. Peki nedir bu spam score’u ?

Spam Score Nedir?

Spam Score kelimesinin Türkçe’de karşılığı istenmeme puanıdır.  Siteniz için bu puanı sorguladığınızda bunun yüksek çıkması her zaman  sitenizin google tarafından istenmediği anlamına gelmeyebilir. Spam score hesaplanmasında 27 farklı faktör bulunur. Bu faktörlerden ortaya çıkan sayı sitenizin istenmeme puanıdır.

 

Spam Score Neden Yükselir ?

Bu konu hakkında sizlere güzel bir görsel hazırlamayı tercih ettik. Yukarıda bahsettiğimiz 27 faktörü aşağıdaki görsel üzerinde sıraladık.

Spam Score Nasıl Düşer ?

Türkiye’de spama düşen siteler genellikle kayıt edilip, alan adı kayıt firmalarının hazır park sistemini kullanan web siteleridir. Yani yeni bir site aldığınızda, alan adı uzun süre önce kayıt edilip hiç bir içerik girilmediyse spam olarak algılanabilir. Bunu düzeltmek için yukarıdaki kurallara uymalısınız ve düzenli içerik girişi sağlamalısınız.

Şuan bu yazıyı okuduğunuz domaini internet üzerinden satın aldığımda spam score’u yaklaşık olarak %35’di. Aşağıda uyguladığım adımlar sayesinde 4 ay gibi bir sürede %6’ya geriledi. Kendi izlediğim adımları ve deneyimleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Webmaster siteleri üzerinden siteme ahrefs, semrush backlink analizi yaptırdım. Bana bunun maliyeti 15 TL gibi bir rakam oldu şuanda değiştiyse bilemem.
  • Sitem üzerine wordpress kurdum ve düzenli içerik girişine başladım.
  • Diğer yandan siteme yönlendirilen spam score’u yüksek diğer sitelerden gelen linkleri ( google disavow aracılığı ile temizledim. Kaliteli linklere dokunmamaya özen gösterdim.)
  • İlk zamanlar 2 günde 1, yaklaşık olarak 1 hafta sonunda ise günde 1 düzenli içerik girişine başladım.
  • Sitemin %35 olan spam score’u 4 ay sonunda %6 ya geriledi.
  • Kaliteli google news kayıtlı, domain authory ve page authory sitelerden tanıtım yazısı alarak sitemin kalitesini arttırmaya özen gösterdim.

Makalemizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim, yeni yayınladığımız google disavow link aracını nasıl kullanılır  isimli makalemize göz atabilirsiniz. Daha fazlası için lütfen sitemizi takipte kalınız. Karşılaştığınız sorunları yorumlar kısmında belirtirseniz elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışacağız.

 

 

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap