1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Sosyal Medya Yasası Neleri Etkiliyor?

Sosyal Medya Yasası Neleri Etkiliyor?

featured

Sosyal medya yasası olarak bilinen yasa en son Sedat Peker video ve paylaşımlarına kısıtlama gelmesi ile tekrar gündem oldu. Peker’in yaptığı paylaşımlar özellikle aylardır kamuoyunu etkilediği için Peker’in videolarına bugün itibariyle erişim yasağı getirildi. Bu erişim engeli ise Sosyal Medya Yasası olarak bilinen yasa kapsamında yapıldı.

Sosyal Medya Yasası Neleri İçeriyor?

1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren ve kamuoyu tarafından kısaca Sosyal Medya Yasası olarak bilinen yasa kapsamında Türkiye’de 1 milyon ve üzerinde kullanıcı sayısı olan platformların temsilci atamalarını zorunlu hale getirmişti. İlk başta platformlar bu yasaya dayanarak temsilci atamak istemeseler de erişim engeli getirilmemesi için Youtube, Facebook, Instgram, TikTok ve Pinterest gibi platformlar temsilci atamak zorunda kalmıştı.

Sosyal medya yasası kapsamında atanmış olan temsilciler ise söz konusu platformların Türkiye kapsamındaki tüm bireylerin ve devlet kurumlarının istek ve görüşlerini değerlendiriyor. Gerektiği durumlarda da alınacak olan hukuki kararlar kapsamında görüşmeleri yürütüyorlar. Bu kararlar kapsamında ilki ise Sedat Peker videoları için verildi.

Yasa Kapsamında İçeriklere Engel

Yasa kapsamında Twitter, Facebook, TikTok gibi mecraların ve bağlı oldukları şirketler Türkiye’deki kullanıcıların kişilik hakkı ihlali gibi durumlarda gelen şikayetleri kabul etmek durumundalar. Bireyler tarafından yapılmış olan başvurular 48 saat içinde yanıtlanmak durumunda ve eğer yanıtlanma yapılmazsa 5 milyon TL, bu cezanın da ödenmemesi halinde 10 milyon TL ceza alıyorlar. Şikayet sonucunda içerik kaldırılmadığında ise meydana gelecek olan maddi hasarı da karşılıyorlar.

Sedat Peker videolarının yasaklanması için ise kişilik hakkı ihlali değil, milli güvenlik ve kamu düzenin korunması maddesi öne çıkarıldı. Bu kapsamda devlet, Sosyal Medya Yasası’ndaki ilgili maddeleri göstererek platformlardan Peker ve paylaşımlarını içermekte olan hesaplarını Türkiye’den erişime engelleme talebinde bulundu.

Bu yasa kapsamında ise platformlar tarafından Peker’in içeriklerine erişim kısıtlaması getirildi. Aynı şekilde Sedat Peker’in kendi internet sitesine de BTK tarafından erişim engeli koyuldu. Sosyal medya platformlarındaki içeriklerin erişim engeline tutulması ise pek çok kullanıcı tarafından eleştirildi.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap