1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Sony girişimi nasıl büyüdü?

Sony girişimi nasıl büyüdü?

Sony girişimi

Sony girişimi nasıl başarılı oldu? Nasıl günümüze kadar gelişerek geldi? Bu konuda Sony’nin başarılı girişim tarihinden bahsedeceğiz.

Sony, günümüzde bakıldığında daha çok oyun konsolları geliştiren bir firma olarak yer alıyor. PlayStation oyun konsoluna ağırlık veren teknoloji firmasının daha önce girdiği ilginç işler de yer alıyor. Son zamanlarda Sony’e pek fazla rastlamasak da firma geçmişte yaptıkları ile biliniyor.

Sony girişimi ve başarılı tarihi

İkinci Dünya Savaşı henüz yeni bitmişti. 1946 yılında kurulan Sony, bu yıllarda savaş sırasında bombalanarak hasar almış bir binada iş yapmaya başladı. O zamanlar kendi iş yerinde ürün tamiri yaparak bu işe başlayan firma, henüz küçük ve pek tanınmayan bir şirketti. Bir tamir dükkanı olarak işe başlayan Sony, bir süre sonra kendi ürününü üretme işine koyuluyor. Firmanın ilk ürettiği ürün kaset çalar olan Type-G modeli oldu. O zamanki kaset çalarlar günümüzdeki gibi hafif değildi. Neredeyse bir jeneratör kadar boyuta sahipti ve ağır bir yapıdaydı. Ürün Japonya’da başarılı olmasa da uluslararası pazarda oldukça iyi bir satış yakalıyor.

Firma yıllar ilerledikçe gelişmeye devam etti, yeni ürünler üretmeye de ağırlık verdi. Firma bir taraftan satış yaparken bir taraftan askeri alanda tamir işlemleri ile uğraşıyordu. Sony’nin ürettiği ürünlerden birisi de dünyanın transistörlü radyo oldu. Bu ürün ile birlikte başarısına başarı katan firma, artık dünya genelinde daha çok tanınmaya başlandı.

Sony girişimi

60’lı yıllara geldiğimizde firma artık televizyon işine de giriyor ve dünyanın ilk renkli televizyonunu üretiyor. Pek çok kişi tarafından ilgiyle karşılanan bu ürün, Sony’i daha da büyütüyor. Firma, ilerleyen yıllarda ABD’de ve diğer ülkelerde şubeler açarak dünyaya daha iyi bir şekilde yayılmaya başlıyor. 70’li yıllarda en popüler teknoloji şirketleri arasına giren firma artık daha çok tanınmaya başlanıyor.

Sony’nin yaşadığı ilginç olaylardan birisi VHS’ye rakip olarak Betamax formatını geliştiriyor olmasıydı. Betamax VHS formatına göre her ne kadar kaliteli olsa da Sony’nin sıkı politikaları bu formatın kısa sürede ortadan kaybolmasına sebep oldu.

Günümüzde Sony

Sony girişimi günümüze doğru daha farklı ürünlere de girmeye başladı. Bunlar arasında müzik çalar, Discman ve PlayStation gibi ürünler oldu. 1994 yılında piyasaya sürülen PlayStation, kısa sürede büyük bir başarı elde etmesiyle birlikte devam etmeye başladı. PlayStation 4 sonrasında bu seriyi bitirmeyi planlayan Sony, yoğun ilgi karşısında PlayStation 5 oyun konsolunu da çıkarma kararı aldı.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap