Webmaster

Siteye Google Analitik Kurulumu

Sitemize ne kadar ziyaretçi geldiği görmek için google analitik veya yandex metrica kurmak sitemiz için doğru tercih olacaktır. Ben tercihen ikisini aynı anda kuruyor ve iki taraftan da istatistikleri takip ediyorum. Aşağıdaki adımları takip ederek siteye google analitik nasıl kurulur öğrenelim.  Son zamanlarda gelen güncelleme ile google analitik kodunu almak biraz daha karmaşık hale gelmiş durumda.

Siteye Google Analitik Nasıl Kurulur ?

Öncelikle sitenizi search console’a ekleyelim.  Bunu yapabilmek için  daha önce paylaştığımız makaleye göz atın ( Siteyi google search console a eklemek )

  • Google analitik adresine gidelim ( google analytics )
  • Sol kısımda bulunan menüde yönetici yazan kısma tıklayalım.

google analytics ekleme

  • Daha sonra + Hesap Oluştur butonuna tıklayalımgoogle analitik kurulumu
  • Çıkan ekranda hesap adı girelim ( istediğinizi yazabilirsiniz ben genelde site adını yazarım ) ve ardından ekranın altında bulunan sonraki butonuna tıklayalım.

google analitik kurulumu nasil yapilir

  • Raporlaama saat dilimi ve para birimini yaşadığımız ülkeye göre değiştirelim, özellik adı kısmına mülk adımızı yazalım. Daha sonra ileri ileri diyerek kurulumu bitirelim.

google analitik nasil kurulur

  • Çıkan ekranda Web butonunu tıklayalım.

google search console resimli

  • Web sitesinin URL’si kısmına site adresimizi girelim. Akış adına ise istediğinizi yazabilirsiniz. Ardından aşağıda soluk yazan Akış oluştur yazısı aktif hale gelecektir, buraya tıklayalım.

Google Analitik Kodu Nasıl Alınır ?

google analitik kodu nasil alinir

  • Resimde gözüken global site etiketi (gtag.js) kısmına tıklıyoruz, ardından sitemize ekleyeceğimiz kod karşımıza çıkıyor. Bu kısımdaki kodu kopyalıyoruz.
  • Sitemiz anasayfasında head kodları arasına bu kodu yapıştırmamız gerekiyor. Eğer wordpress kullanıyorsanız wp-admin üzerinden görünüm – tema düzenleyicisi – header.php içerisine yapıştırabilirsiniz.
  • Modern wordpress ve diğer hazır blog sistemlerinde bulunan temalarda genellikle tema ayarları kısmında google analitik kodunu gireceğiniz alan bulunmaktadır veya analitik eklentileri ile bu işi halledebilirsiniz.

 

google analitik kodu nasil alinir resimli

Sitemizin son 7 günlük raporunuda ekleyerek konumuzu sonlandıralım. Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Başka bir yazımızda görüşmek üzere, sorularınızı yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

tilki

tilki.net kurucusu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu