1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Pinterest Artık Kilo Verme Reklamları Yayınlamayacak

Pinterest Artık Kilo Verme Reklamları Yayınlamayacak

featured

Ünlü sosyal medya platformlarından olan Pinterest reklam politikası içeriğinde değişikliğe gitti. Platformdan yapılan açıklama kapsamında artık kilo verme ile ilgili olan reklamlar yayınlanmayacak. Kullanıcılar da bu türden reklamları göremeyecek. Pinterest’in aldığı reklam kararının gerekçesi ise sağlıksız beslenmenin insanlar arasında yaygınlaşması.

Pinterest Kilo Verme Reklamlarını Yasakladı

Dünya çapında pek çok kullanıcısı olan Pinterest reklamlar ile önemli bir karar aldığını açıkladı. Platform tarafından yapılan açıklamada Pinterest’te artık kilo verme ile ilgili olacak her türlü reklam yayınlanmayacak. Bu karar da şimdiye kadar sosyal medya platformları arasında alınan ilk karar oldu.

Pinterest kilo verme reklamları için aldığı kararı ise insanların yanıltıcı içerikler ile sağlıksız beslenmeye yönlenmeleri oldu. Özellikle kilo verme reklamlarında çeşitli besin, ilaç ya da benzeri ürünler ile ideal kiloya kolayca varılacağı iddiasının olması ve bu iddiaların bilimsel temelden yoksun olmaları kullanıcılar için sağlıkları için risk oluşturuyordu. Pinterest de bu durumu özellikle gelen şikayetler kapsamında değerlendirerek kişileri yanlış kilo vermeye ya da sağlıksız beslenmeye itecek reklamları engelleme kararı aldı. Alınan karar sosyal medya platformları arasında da bir ilk olma özelliği taşıyor.

Tüm Ülkelerde Reklamlar Engellenecek

Pinterest reklam vermek isteyenler için artık kilo verme ile ilgili olan reklamları almayacağını belirtti. Söz konusu karar tüm ülkelerde geçerli olacak ve artık platformda kilo verme ile ilgili olacak reklamlar yer almayacak. Pinterest bu kararının hayata geçirilmesinde ABD Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği ile iş birliği yaptı ve dernek tarafından da destek aldı.

Söz konusu kurum tarafından yapılan araştırmalarda 2020 yılından beri düzensiz beslenme alışkanlığının arttığı tespit edildi. Özellikle kilo verme reklamlarındaki iddialar kapsamında sağlık açısından da sorun yaşayan kullanıcılar ortaya çıkmıştı.

Kararın tam içeriğinin ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor. Özellikle zayıflama ilaçları, çayları ya da diyetlerinin de karar kapsamında değerlendirilmesi amaçlanıyor. Bu bakımdan da Türkiye’de de pek çok kullanıcısı bulunan zayıflama ürünlerinin reklamlarına dönük önemli kararlar çıkarılmış olacak.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap