1. Ana Sayfa
  2. Genel İnceleme Haberleri
  3. Photoshop Yazı Fontu Nasıl Eklenir?

Photoshop Yazı Fontu Nasıl Eklenir?

featured

Photoshop yazı fontu ekleme son zamanlarda photoshop kullanımının artmasıyla merak konusu olmaya başlamıştır. Photoshop yazı fontu eklemeyle farklı yazı tipleri ile özgün içerikleri üretmek daha da kolay hâle gelmektedir. Photoshop uygulamalarının kullanımı da günden güne basitleşmektedir. Bununla birlikte photoshop yazı fontu ekleme işlemi de oldukça basittir. Bilgisayarın sabit diskine yazı tipleri indirildiği takdirde geri kalan işlemi uygulama kendisi halletmektedir.

Windows’ta Photoshop Yazı Fontu Nasıl İndirilir?

Photoshop yazı fontları indirmek oldukça basit bir işlemden oluşmaktadır. Öncelikle kullanılan arama motoruna ücretsiz yazı fontları yazıp aratmak gerekmektedir. Çıkan sonuçlardan beğenilenleri indir tuşunu kullanarak indirmek yeterli olmaktadır. Bu konuda güvenli sitelerden indirmeye dikkat etmek gerekmektedir. Aksi durum söz konusu olduğunda bilgisayara yanlışlıkla virüs indirilebilmektedir. İndirdikten sonra, indirilen yazı fontlarını bir dosyada toplamak işi kolaylaştırmaktadır. Yazı fontları CD şeklinde de piyasada satılmaktadır. Dileyen insanlar satın alarak da yazı fontlarına ulaşabilmektedir.

Windows’ta Yazı Fontları Kurulumu

Arama motoru vasıtasıyla indirilen photoshop yazı fontu eğer ZİP dosyası şeklinde inmişse fare ile sağa tıklayıp çıkar seçeneğine basmak gerekmektedir. Daha sonra dosyaların uzantısına bakmak gerekmektedir. İndirilen yazı fontlarının uzantıları genelde .otf, .ttf, .pbf, .pfm şeklinde olmaktadır. Bu uzantıya sahip, indirilen dosyanın bulunması gerekmektedir. Bulunan dosyaya sağ tık yapıp kur(install) seçeneğine basmak gerekmektedir. Daha sonra istenilen yazı tipi seçilebilmektedir. Eğer install(kur) seçeneği çıkmıyorsa başlat menüsünden bilgisayarın denetim masasına gitmek gerekmektedir. Denetim masasında görünüm kişiselleştirme seçeneğine basıp yazı tiplerini seçmek gerekmektedir. Daha sonra yeni yazı tipi seç seçeneğinden indirilen yazı tipleri seçilebilmektedir. İşlemin sonunda tamam seçeneğine basıldığında yazı fontu kurulmuş olmaktadır.

Mac OS X’te Yazı Fontu Kurulumu

Öncelikle arama motoruna Mac yazı fontu ücretsiz indir yazmak gerekmektedir. Çıkan sonuçlardan güvenilir sitede bulunanları indirmek virüs inmemesi açısından önemlidir. Daha sonra bilgisayardaki tüm açık uygulamaların kapatılması gerekmektedir. Ardından, bilgisayardaki yazı tipine çift tıklama yapmak gerekmektedir. Bu işlem sonucunda yazı tipi defteri açılmaktadır. Açılan sekmedeki yazı tiplerinin dosyasında .ttf veya .otf uzantıları olmaktadır. Photoshop yazı fontları belirleme işleminden sonra yeni yazı tipini kur seçeneğine basmak gerekmektedir. Daha sonra uygulama kendiliğinden yazı tipini kurma işlemini halletmektedir.

 

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap