1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. PC’yi HDMI ile TV’ye Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

PC’yi HDMI ile TV’ye Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

PC'yi HDMI ile TV'ye Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Bilgisayarınızı TV’nize bağlamanız size günlük hayatta bir çok avantaj sağlayabilir. İşlerinizi kolaylaştırabilir veya film bilgisayar ekranınızı TV’nizde görüntülemenizi sağlar, böylece büyük ekranda film izleyebilir veya internette gezinebilirsiniz. İki cihazı birbirine bağlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir HDMI kablosudur. PC’yi HDMI ile TV’ye bağlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

Adım Adım PC’yi HDMI ile TV’ye Bağlamak

PC'yi HDMI ile TV'ye Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

HDMI kablosunun bir ucunu bilgisayara bağlayın. Bir masaüstü bilgisayarınız varsa HDMI yuvası genellikle kasanın arkasındadır veya klavyenin yan tarafındadır.

  • Bazı bilgisayarlar normal boyutta bir HDMI bağlantı noktası kullanabilirken, bazıları daha küçük boyutta olan bir HDMI mini veya MiniDisplay bağlantı noktası kullanabilir.
  • HDMI mini ve MiniDisplay boyut kablola için, kablonun bir ucu bilgisayarınıza takabileceğiniz bir HDMI mini veya MiniDisplay kablosu, diğer ucu ise normal boyutlu bir HDMI kablosu olmalıdır.

Tüm bilgisayarlarda HDMI bağlantısı bulunmayabilir. Bazı eski bilgisayarlar VGA veya DVI soketi kullanabilir. Bunları bir adaptör ve ayrı bir ses kablosu yardımıyla bir TV’nin HDMI bağlantı noktasına bağlayabilirsiniz.PC'yi HDMI ile TV'ye Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Kablonun bir ucunu TV’ye bağlayın. Bağlantı noktaları genellikle numaralandırılır ve isimlendirilir. Bu genelde “HDMI” olarak yazılır, bazen de numara verilebilir. Bazen ise hiçbir şey yazmayabilir. Bu durumda HDMI soketinin resimdeki gibi bir şekli olduğunu öğrenmelisiniz.

  • Hangi HDMI bağlantı noktasına bağlandığınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü “HDMI1” ve “HDMI2” olarak adlandırılmış soketler bulunmakta.

PC’nizden TV’nize bağlamak için yeterli uzunlukta bir kabloya sahip olduğunuzdan emin olun.PC'yi HDMI ile TV'ye Bağlamak İçin Yapılması GerekenlerTelevizyonunuzdan bağladığınız HDMI soketini seçin. TV veya uzaktan kumandada “Kaynak” veya “Giriş” veya benzer bir şey yazan bir düğme olabilir. PC’nizi bağladığınız HDMI bağlantı noktası için bu düğmeyi kullanın.

  • PC ve TV’yi birbirine bağladıktan sonra, bazen TV otomatik olarak bilgisayar monitörünüzdekileri görüntüleyecektir.
  • Bilgisayarınızın hangi HDMI kaynağına bağlı olduğunu bulmanıza yardımcı olması için HDMI bağlantı noktalarındaki numara etiketlerini kullanın.

PC'yi HDMI ile TV'ye Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Başlat’a tıklayın.PC'yi HDMI ile TV'ye Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Ayarları tıklayın. Başlat menüsünün sol tarafındadır.PC'yi HDMI ile TV'ye Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Sistem yazısına tıklayınız. Windows Ayarları menüsündeki ilk seçenektir.PC'yi HDMI ile TV'ye Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Ardından “Monitör”e tıklayın. Soldaki kenar çubuğu menüsünde ilk seçenektir. Bu, Ekran ayarlarınızı gösterir.PC'yi HDMI ile TV'ye Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Ardından “Algıla” butonuna tıklayın. Ekran Ayarları menüsünün altındadır. Windows, bağlı tüm ekranları algılayacaktır.

  • Çözünürlüğü TV’nizde en iyi görünecek şekilde ayarlamalısınız. Bir HDTV’niz varsa, “Ekran Çözünürlüğü” menüsünden 1920×1080’iseçin. 4K TV’niz varsa 3840×2160’a kadar veya mümkün olan en yüksek çözünürlüğü seçin.

Tebrikler! Artık bilgisayarınızı HDMI takılı cihazınızda kullanabilirsiniz.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap