1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri
  3. Oyun konsolları nasıl gelişti?

Oyun konsolları nasıl gelişti?

Oyun konsolları nasıl gelişti

Geçmişten günümüze kadar oyun konsolları nasıl gelişti? Günümüz insanları nasıl bu kadar kaliteli oyun oynamaya başladı? Bu gibi soruların cevabı yazımızda.

Günümüzde PlayStation 5 ve Xbox Series X oyun konsolları yeni nesil oyun konsolları olarak geçiyor. Olağanüstü grafikler ve üstün özellikleri ile ön plana çıkan bu konsolların atası bu kadar da gelişmiş değildi. Şu anki teknolojiye göre oldukça ilkel kalıyordu. Peki ilk konsollar nasıldı?

Oyun konsolları nasıl gelişti? Konsolların tarihi

Oyun konsolu, oyuncuların oyun oynamasını sağlayan ve televizyona bağlanarak çalışabilen bir sistem. İlk konsollar genellikle siyah ve beyaz renk içeriyordu. Ekrana yerleştirilen bir aparat sayesinde oyunun renkli olması mümkün idi. O zamanki oyunlar çizgi ve nokta ağırlıklı oyunlardı. 1970’li yıllardan bahsettiğimizi de söyleyelim.

Oyun konsollarının yaygınlaştığı süreç genellikle ikinci jenerasyon oldu. Bu jenerasyon içerisinde pek çok oyun konsolu yer alıyordu. Günümüzde elle sayılabilecek kadar konsol olsa da o zamanlarda konsol sayısı bir hayli fazlaydı. Bu da rekabetin kızışmasına yol açıyordu. İkinci jenerasyonun en popüler oyun konsolu Atari 2600 olarak yer aldı. Bu konsol yalnızca tasarımıyla oyuncuları sevindirmiyordu, aynı zamanda renkli ve daha detaylı oyunlar kodlamak mümkündü. Atari 2600 128 Byte RAM ve 8 bit olan 1.19 MHz işlemci hızına sahipti. Ayrıca 30 milyon kullanıcı tarafından satın alınmıştı.

Oyun konsolları nasıl gelişti

Oyun konsolları nasıl gelişti?” konumuzun bir diğer jenerasyonu üçüncü jenerasyon olmakta. Bu dönemde en çok satan oyun konsolu NES yani Nintendo Entertainment System oldu. Yaklaşık 62 milyon satış elde eden NES konsolunun en popüler oyunu Super Mario Bros. idi. Oyunlar artık eskisinden daha renkli, daha iyi ses efektlerine sahip ve daha kaliteliydi.

Dördüncü jenerasyon ile birlikte SEGA Genesis, Super NES ve PC Engine gibi pek çok oyun konsolu rekabeti yükseltiyordu. Tabii halen onlarca farklı oyun konsolu piyasada. Bu dönemde 8 ve 16 bitin yanı sıra 32 bit oyun konsolları da yerini almıştı. Beşinci jenerasyon ile birlikte en popüler oyun konsolu PlayStation oldu. Dünya genelinde 103 milyona yakın satış elde eden konsol, 3 boyutlu oyun desteği ve kaliteli grafikleri ile adından söz ettirdi.

Günümüze kadar 9 jenerasyon yaşadık. Bu zamana kadar oyunların grafik kalitesi arttı, ses kalitesi yükseldi ve daha kaliteli oyunlar ortaya çıktı. Bu konuda dikkat çeken bir diğer detay yıllar geçtikçe oyun konsollarının sayısının azalması oldu.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap