1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Overclock Nedir, Nasıl Yapılır? Zararlı mı?

Overclock Nedir, Nasıl Yapılır? Zararlı mı?

Overclock nedir, nasıl yapılır

Bilgisayar oyuncularının en çok merak ettiği konularda biri de overclock nedir, nasıl yapılır sorusudur. Fakat özellikle bilgisayar özelliklerinden tam faydalanmak ekran kartı ya da işlemci gücünün sınırlarını zorlamak isteyenler de bu konuyu merak etmektedir. Konu ile ilgili açıklamalarda çoğu zaman bu işlemin zararlı olduğuna dair açıklamalar bulunur. Bilgisayarın hemen hemen tüm parçalarına uygulanan bu işlem bilinciz bir şekilde yapıldığında ilgili donanıma zarar verebilir. Bu noktada overclock işleminin avantaj ve dezavantajları olduğunu söylemek mümkün olmakla birlikte bilinçli, dikkatli bir şekilde yapıldığında zararsız ce hız ve performans arttırıcı bir işlem olarak ifade edilebilir.

Overclock Nedir?

Bilgisayarlarda hız akışı olarak ifade edilen overclock kavramı, hız aşırtmak anlamında da kullanılabilmektedir. Bu noktada bilgisayarın donanımından tam performans almak mümkün olmakla birlikte aynı zamanda parçaların, donanımın ömrünü uzatmak, fabrika ayarlarının üzerinde çıkmak gibi bazı hususlarda da avantaj elde etmek mümkün olmaktadır.

Overclock işleminin genel olarak uygulandığı belirli parçalar, donanımlar bulunmaktadır. Overclock nedir, nasıl yapılır denildiğinde ilk işlem CPU yani işlemci üzerine yapılabilir. Bu sayede işlemci hızını arttırmak mümkün olur. İşlem AMD işlemcilerde Intel işlemcilere göre daha kolaydır. Zira AMD’nin kendi overlock programı bulunur. Bir diğer parça ise ekran kartıdır. Özellikle MSI Afterburner programı ile işlem uygulanabilir. RAM, Monitör ise diğer parçalardır.

Overclock nedir, nasıl yapılır
Overclock nedir, nasıl yapılır

İşlemciye Overclock Yapma

İlgili işlem için öncelikle bilgisayarın hızını, ısısını, voltaj kullanımı gibi verileri sağlayan bir programa ihtiyaç bulunmaktadır. Burada genellikle CPU-Z ve Speedfan gibi programlar en çok kullanılan arasında yer alır.

Overclock nedir, nasıl yapılır

Bilgisayara ait verilere eriştikten sonra. Overlock işlemini bilgisayarınızın kaldırıp kaldıramadığı test edilir. AIDA64 ve benzeri programlar ile bu test edilebilir. Bu noktada işlemciye overclock işlemi yapmak için indirilen programdan sıcaklık ve çekirdek sıcaklığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Stres testini uygulayarak bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS’a girin advanced kısmından FSP veya işlemci çarpanı değerini yükseltmeden değiştirin.

Ekran Kartı ve Monitöre

Ekran kartı için ise MSI Afterburner yükleyip çalıştırın. “Power Limit” ve “Temp. Limit” yazan değerleri sonuna kadar çıkardıktan sonra CoreClock seçeneğini yükseltin. Sonrasında Memory Clock de yükseltmeye başlayın. Sonunda ise MSI Kombustor ise kontrol edin. Ekranda bir sorun olup olmadığını kontrol ederek bu arttırma işlemlerini yapmayı unutmayın.

Overclock nedir, nasıl yapılır denildiğinde monitöre işlem uygulamak için ise Custom Resolution Utility programı tercih edilebilir. Bu noktada listede sadece “active” kalacak şekilde diğer tüm monitörleri silin. Detailed Resolutions kısmında “Add” yani ekleme butonuna tıklanır. Timing” ayarını “Automatic – LCD standard seçilir. Refresh rate kısmına yükseltmek istediğiniz Hz değeri girilir ve OK tuşuna basılır. Bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayar açıldıktan sonra Masaüstü, sap tık, Ekran Çözünürlüğü, Gelişmiş Ayalar, Monitör sekmesine girilerek değiştirilen Refresh rate değeri seçilir ve tamam denilir. İşlem tamamdır.

Overclock Zararlı Mı?

Doğru, dikkatli ve uygun olarak yapılan overclock işlemlerinin zarar vermediği bilinmekte olup özellikle iyi araştırılmalı ve model arka ve simülasyon testlerine dikkat ederek işlem yapılmalıdır. Overclock nedir, nasıl yapılır uygun olarak izlendiğinde zararlı olmayan bir işlem olacaktır. GeForce tarafından paylaşılan resmi videoda ise ekran kartına nasıl yapılacağı anlatılmıştır. https://www.youtube.com/watch?v=ib2YxYnJ3Rs adresinden erişim sağlamanız mümkündür.Diğer overclock işlemleri için ise detaylı, videolu anlatımlar ile anlaşılması tercih edilebilir.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap