1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Nokia girişim tarihi hakkında bilgi

Nokia girişim tarihi hakkında bilgi

Nokia girişim tarihi

Nokia girişim tarihi hakkında teknoloji meraklılarının bilmesi gereken birçok şey bulunuyor. Bu konuda Nokia’dan söz edeceğiz.

Nokia, bir zamanlar telefon sektörünün devleri arasındaydı fakat günümüzde pek ön planda görünmüyor. Bunun pek çok sebebi bulunuyor. Nokia hakkında bilinmesi gerekenlerden birisi de firmanın ilk başta bir teknoloji şirketi olmamasıydı. Nokia, ilk kurulduğu zamanlardan günümüze kadar çeşit çeşit sektörlere girerek pek çok farklı iş yaptı. Günümüzde her ne kadar teknoloji alanına ağırlık verse de Nokia’nın diğer sektörlerde de birçok icraatı bulunuyor.

Nokia girişim tarihi

Nokia, 12 Mayıs 1865 tarihinde Finlandiya’da kurulan bir marka olarak karşımıza çıkıyor. 1865 yılında kurulmasıyla birlikte Nokia’nın ilk yaptığı iş teknoloji olmadı. Firma o zamanlar ormancılık ile uğraşıyordu. Ormancılığın yanı sıra balıkçılık işine de giren firma gıda sektöründe de kendini geliştirmişti. Nokia yalnızca ülke içerisinde satış yapmıyor aynı zamanda ihracat da yapıyordu. Gıda sektörünün yanı sıra çeşitli ürünleri de üreten firmanın tuvalet kağıdı ürettiği de biliniyor.

20. yüzyıla geldiğimizde Nokia yavaş yavaş teknolojiye adım atmaya başlamıştı. İlk olarak telefon ve elektrik kablosu üretme işine giren firma, bu işte oldukça başarılı oldu. Neredeyse 70’li yıllara kadar bu iş ile uğraşan Nokia, 60’lı yıllardan sonra yeni sektörlere adım atma kararı aldı. Bunun sebeplerinden birisi teknolojinin gelişmesiyle birlikte firmanın yeni girişimler yapma isteğiydi. 1967 yılında 3 şirket ile bir olan Nokia’nın yeni adı Nokia Corporation oldu.

Nokia girişim tarihi

Nokia’nın elektrik ve telefon kabloları üretimi sonrasında yaptığı bir diğer teknolojik adım askeri kuvvetler için iletişim cihazı geliştirmek oldu. Firma, askeri alanda geliştirdiği bu araçlar ile birlikte hem kendi firmasını büyütüyordu hem de bazı konularda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyordu. Firmanın yaptığı çalışmalardan birisi de tanışabilir bir telefon olarak yer aldı. Şu bilgiyi de verelim, Nokia o zamanlar cep telefonlarını “James Bond aygıtı” olarak adlandırıyordu.

Nokia’nın 80’li yıllarda geliştirdiği Mobira Senator hem ağır hem büyük hem de araç telefonu olarak yer alıyordu. Bu yıllardan sonra cep telefonu sektöründe kendini daha da geliştiren firma Nokia 3310 gibi pek çok model ile tanınmaya başlandı. Dünya genelinde ününe ün katan firma, 90’lı yıllarda olduğu gibi 2000’li yıllarda da popülerliğini kaybetmedi. 2010’lu yıllarda Microsoft’a satılan firma değer kaybetmeye başladı. Microsoft bu durumdan dolayı Nokia’yı tekrardan sattı.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap