1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Nintendo firmasının girişim tarihi

Nintendo firmasının girişim tarihi

Nintendo firmasının girişim tarihi

Nintendo firmasının girişim tarihi nasıl gerçekleşti, hiç merak ettiniz mi? Bu konuda Nintendo hakkında tarihi bilgiler sunacağız.

Nintendo, eğlence sektörüne damgasını vurmuş bir marka olarak biliniyor. Geçmişten günümüze kadar diğer bazı firmalar gibi farklı sektörlere kaymak yerine kurulduğu yıldan beri eğlence sektörüne ağırlık veren bu firma, oldukça köklü bir tarihe sahip. 1889 yılında kurulan Nintendo, günümüzde halen eğlence odaklı çalışmalar yapıyor, bu tür projeler geliştiriyor.

Nintendo firmasının girişim tarihi

Nintendo, 23 Eylül 1889 tarihinde eğlence sektörünün gelişmesi ve büyümesi adına kuruldu. O zamanlar da genel olarak oyun kartları satan firma, yıllar boyunca bu seriye devam etti. Firma 60’lı yıllarda oyuncak işine girme kararı alıyor. 1966 yılında Ultra Hand adıyla bir oyuncak kol üreten Nintendo, oyuncağın çok popüler olduğunu ve güzel bir satış başarısı yakaladığını görünce bu sektöre ağırlık vermeye devam ediyor. Yeni oyuncaklar üretmeye devam eden Nintendo, ilk yakaladığı başarı gibi bir başarı sağlayamıyor ve büyük oyuncak firmaları arasında adeta eziliyor.

60’lı yıllara kadar oyun kartlarına ağırlık veren ve 60’lı yıllarda oyuncak üretimine giren firma 70’li yıllar ile birlikte artık dijital oyun çağının başlangıcına tanık oluyor. Nintendo firmasının girişim tarihi de tam da bu noktada önemli bir yere sahip çünkü firma günümüzde de bu sektörde yer alıyor. 70’li yıllara doğru pek çok oyun konsolu geliştirilse de yeterince popüler olmuyor fakat 70’li yıllardan sonra oyun konsolları eskisinden daha çok tercih ediliyor. Bu yıllarda oyun konsollarının popülerliğinin artması Nintendo’nun bu işe ağırlık vermesine yol açtı. Firma o yıllarda oyun konsolları için oyunlar üretiyordu.

Nintendo firmasının girişim tarihi

Oyunları ile tanınmaya başlayan marka, artık eskisinden biraz daha büyük bir hale gelmişti. 70’li yılların ilerleyen dönemlerinde Color TV-Game adında bir oyun konsolu çıkaran firma, konsol her ne kadar renkli olsa da pek başarılı olmuyor. Firmanın oyun konsolu konusunda başarılı olma hikayesi taşınabilir bir cihaz ile başlıyor. O zamanlar insanlar sıkıldığında hesap makinesi ile oynuyordu. Dünyanın ilk taşınabilir oyun konsolu olan Game & Watch’ı 1980 yılında ortaya çıkaran Nintendo, büyük bir başarı elde ediyor.

Nintendo firmasının asıl patlama yaşadığı dönem Nintendo Entertainment System yani NES ile birlikte oluyor. Konsolun en popüler oyunu Super Mario Bros. olarak yer aldı. 90’lı yıllarda Sony ile anlaşıp PlayStation oyun konsolunu geliştiren firma sonradan Sony ile iş yapmaktan vazgeçiyor. Günümüzde pek çok oyun konsolu ile bilinen Nintendo’nun ürettiği konsollar arasında Nintendo 3Ds, Nintendo Switch, Nintendo 64 gibi konsollar bulunuyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap