1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Microsoft firmasının girişim tarihi

Microsoft firmasının girişim tarihi

Microsoft firmasının girişim tarihi

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birisi olan Microsoft firmasının girişim tarihi kullanıcılar tarafından merak edilen konular arasında.

1975 yılında kurulan Microsoft, kurulduğu dönemden bu yana pek çok kırılma noktası sayesinde bir anda büyüme kaydetti. Firmanın Apple ile olan rekabeti, IBM sayesinde bir anda yükselmesi ve daha birçok detay Microsoft’un popülerliğine popülerlik kattı. Microsoft’un rekabet dolu hikayesine giriş yapalım

Teknoloji odaklı Microsoft firmasının girişim tarihi

Bill Gates, 28 Ekim 1955 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Microsoft’un kurucularından birisi olan Bill Gates, eğitimini ABD’de geçirdi. Üniversite hayatını yarıda bırakan Gates, kendini teknolojiye adama kararı aldı. Üniversiteyi bırakmasından sonra kendi şirketini kurmak isteyen Gates, hemen evin garajını ofise çevirdi. 70’li yıllarda garajda veya küçük yerlerde ofis kurma fikri oldukça popülerdi.

O zamanlar henüz küçük yazılımlar kodlayan Gates’in şöyle bir anısı bulunuyor. Bill Gates, Microsoft adı altında geliştirdiği birçok yazılım sonrasında bu yazılımların korsan olarak paylaşılmasına karşı bunun doğru bir şey olmadığını belirtiyordu. Yani o zamanlarda da korsan yazılım anlayışı hakimdi.

Bill Gates, ekibiyle birlikte bir süre gelişmeye devam ederken IBM firmasının işletim sistemi arayışı içerisinde olduğunu gördü. O aralar Apple, IBM’in eski bir firma olduğunu ve IBM çalışanlarını sevmediğini belirtiyordu. Microsoft bu fırsatı değerlendirmek için hemen kolları sıvadı ve IBM ile anlaşma masasına oturdu. IBM, Microsoft ile anlaşmayı kabul etti. Asıl sorun şu ki o zamanlar Microsoft’un bir işletim sistemi bulunmuyordu.

Microsoft, hazır bir işletim sistemi satın alarak bu işletim sistemini geliştirmeye başladı. Yeni işletim sisteminin adını MS-DOS olarak belirleyen firma, işletim sistemini IBM firmasına beğendirdi. Artık IBM’in kişisel bilgisayarlarında işletim sistemi olarak MS-DOS yer alıyordu. Bu durum Microsoft’un daha çok tanınmasına olanak sağladı.

MS-DOS sonrasında Windows üzerine yoğunlaşan ekip ilk sürümlerde yeterince başarılı olmadı, çünkü işletim sistemi yeterince optimize değildi. Ayrıca o zamanlar fare almak oldukça maliyetli bir işti. Zamanla yeni sürümlerin de çıkmasıyla daha iyi satış başarısı yakalamaya başlayan Microsoft, kendini bu alanda daha çok geliştirdi, Windows işletim sistemine ve oyunlara daha çok ağırlık vermeye başladı. Microsoft firmasının girişim tarihi yalnızca işletim sistemi ile bilinmiyor. Age of Empires,  Flight Simulator, Forza Horizon gibi pek çok oyun Microsoft tarafından dağıtılıyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap