1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Mavi Ekran Hatası Son Buluyor

Mavi Ekran Hatası Son Buluyor

featured

Window kullanıcıları için en büyük ve can sıkıcı sorunlardan birisi olan mavi ekran hatası Windows 11 ile son buluyor. Ancak hemen sevinmeden önce bu hatanın yapısının değil sadece renginin değiştiğini belirtmek gerekiyor.

Windows 11 ile Mavi Ekran Olmayacak

Mavi ekran hatası olarak bilinen ve pek çok durumdan kaynaklı olarak oluşan, Windows’un çalışmasını engelleyen hata Windows 11 ile siyah ekranda belirecek. Windows 11 özellikle tasarım detaylarına çok detay vermesi ile dikkat çekerken mavi ekran görüntüsü için de değişikliğe gitti ve ekran artık siyah ekran hatası olarak bilinecek.

Tasarım değişikliği kapsamında mavi ekranda arka fonda çıkan mavi ekran yerine siyah ekran belirecek. Bu durum da arızanın ortadan kalkmasını sağlamasa da en azından tasarım olarak değişiklik yaratacak. Bundan sonra da Windows kullanıcıları mavi ekran hatası çözümü yerine siyah ekran hatası çözümlerini arayacak.

Mavi Ekran Nasıl Gelişti?

Mavi ekran hatası olarak bilinen hata ekranın gelişimi Windows 3.0’e kadar uzanıyor. Windows 8 ile birlikte 2012 yılında mavi ekran hatası daha sade hale getirildi ve üzgün surat görüntüsü de ekrana eklenmiş oldu.

Daha önceden karmaşık rakam ve harfler çıkarken kullanıcılar için bu durum daha kötü bir psikolojik etki yaratıyordu. Üzgün surat ile daha sade bir tasarımın olması en azından kullanıcıların daha sakin kalmasına yardımcı oluyor. Windows 10 mavi ekran hatası için bir de QR kod ekledi ve söz konusu kod bilgisayarın durmasına sebep olan hatanın ve söz konusu çözümlerine yönelik doğrudan yönlendirme yaptı. Bu sayede basit sorunlardan kaynaklanan hatalar da kolay bir şekilde çözüme kavuşturulmaya başlandı.

Mavi ekran tarihsel gelişimi içinde genel olarak mavi ekranı temel alarak sunulmuş olsa da Windows 11 ile yeni bir görünüme kavuşacak. Microsoft’un mavi ekranı değiştirmesinin altında yatan sebep ise kullanıcılar için mavi ekranın kötü çağrışımlar yapması ve böylece yeni ekran ile en azından psikolojik olarak rahatlamanın sunulacak olması şeklinde tahmin ediliyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap