1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Jeff Bezos Görevden Ayrılıyor, Amazon’da Tarihi Değişim

Jeff Bezos Görevden Ayrılıyor, Amazon’da Tarihi Değişim

featured

Amazon’un CEO’su ünlü isim Jeff Bezos bugün itibariyle görevinden ayrılıyor. 2021 yılının başlarında görevinden ayrılacağını açıklamış olan Bezos’un ne zaman görevini bırakacağı merak ediliyordu. Yapılan açıklama kapsamında 27 yıldır CEO’luk görevini sürdürmekte olan Bezos artık Amazon’dan emekli oluyor.

27 Yıllık CEO’luk Görevi Sona Eriyor

Dünyanın en büyük e-ticaret platformu olarak bilinen Amazon bugün için tarihinde önemli anlardan birisini yaşıyor. Şirkette kurulduğu günden beri önemli görevler üstlenmiş olan Jeff Bezos, bugün itibariyle görevinden ayrılıyor. Yerine ise Amazon Web Services şirketinin CEO’su olan Andy Jassy geliyor.

Bezos, 2021 yılının başlarında kendi kararı ile görevini bırakacağını belirtmişti. Bu türden bir kararı neden aldığını açıklamayan Bezos, daha sakin olarak yürütebileceği İcra Kurulu Başkanlığı’na geçiş yapıyor. Bezos’un yerine gelecek isim ise yine şirket içi bir isim olan Andy Jassy olarak açıklandı. Deneyimli isim şimdiye kadar Amazon’un web sitelerindeki faaliyetlerden sorumlu olarak görev yapıyordu ve böylece tüm Amazon alt şirketlerinin söz sahibi konumuna gelmiş durumda.

Jeff Bezos Kimdir?

Jeff Bezos biyografisi adeta Amazon ile özdemiş durumda. 1964 yılında ABD’de dünyaya gelen Bezos, New Mexico’da doğmuş ve Teksas’ta büyümüştür. 1986 yılında ABD’nin prestijli üniversitelerinden olan Princeton Üniversitesi’nden mezun olan Bezos bilgisayarlara erken yaşlarda ilgi duymaya başlamıştır. Mezuniyeti sonrasında Wall Street’te farklı alanlarda çalışan ünlü isim 1994’ün sonunda Amazon’u kurdu.

Temel olarak firma bir kitap mağazası olarak kuruldu ve daha sonraki yıllarda içeriği genişleyerek global çapta bir marka haline dönüştü. E-ticaret siteleri arasında Amazon bugün işlem hacmi ve kazancı bakımından ilk sırada yer alırken Bezos da bu durumda dünyanın sayılı zenginleri arasına girdi. 2018 yılında elde ettiği 122 milyar dolar serveti ile dünyanın en zengin insanı olan Bezos, Amazon’un küresel çapta başarı elde etmesinin en önemli ismi olarak biliniyor.

Bezos’un Amazon’daki CEO’luk görevinden neden ayrıldığına dönük olarak henüz resmi bir açıklama yapılmazken kulislere göre bunda Bezos’un artık daha sakin olacak işleri üstlenmek istediği konuşuluyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap