1. Ana Sayfa
  2. Mobil Dünyası
  3. iOS Telefon Sorunları ve Çözümleri Nedir?

iOS Telefon Sorunları ve Çözümleri Nedir?

featured

Her yeni iOS yazılımı, iPhone’lar için yeni özellikler ve iyileştirmeler ile geliyor. IOS işletim sistemlerinde genel olarak yaşanan bazı sorunlar bulunuyor. iOS telefon sorunları ve çözümleri nedir diye merak edenler için genel IOS sorunlarını inceledik.

iOS Sorunları Neden Olur?

Yeni bir işletim sistemine geçildiğinde yazılımdan ve güncellemelerden kaynaklanan problemler yaşanabilir. Bu sorunlar telefonun verimini düşürür hatta çalışmaz hale de getirebilir. Ancak yaşanan soruna göre yapılabilecek bazı işlemler vardır.

WiFi  Sorunu

Cihaz modeli ve işletim sistemi fark etmeksizin her cihaz W-Fİ sorunu yaşıyor. Bunun en önemli nedeni ağ yapısı ve sağlayıcı ile ilgili sorunlardır.

Bu sorunu çözmek için cihazın Wİ-Fi kısmından ağ unutun ve tekrar şifreyi girip Wİ-Fi’a bağlanmayı deneyin.

Eğer sorun çözülmesi ise Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla adımlarını izledikten sonra cihazınızı yeniden başlatıp sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Bazen modemler uzun süre çalıştıklarından veya altyapı sorunlarından dolayı donma yaşabilirler.  Donma yaşadığında bu veri akışına engel olmaktadır. Bu problemi ortadan kaldırmak ve IP alabilmek için modemin üzerindeki ceset tuşuna 10 saniye boyunca bası. Ve tekrar başlatarak bağlanmayı deneyin.

Bluetooth Sorunu

Bluetooth sorunu, bağlantı gerçekleştirme ve bağlantı noktasını algılama ile ilgili problem yaşatır. Bluetooth sorununu çözmek için ayarlardan ortadan kaldırmak için cihazı sıfırlamak gerekir.  Sıfırlamadan önce cihazınızı iCould’a ya da bilgisayara yedekleyin. Sonrasında Ayarlar>Sıfırla>Tüm ayarları sıfırla adımlarını izleyin. Sıfırlama işlemi biraz zaman alır ancak iPhone’nunuz ilk günkü haline döner ve bluetooth problemi ortadan kalkar.

Uygulama Sorunu

iOS işletim sistemlerinde uygulama sorunu güncellemeden kaynaklı olarak çıkabilmektedir. Bazen cihazdan kaynaklandığını düşündüğünüz sorunlar uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Eğer uygulama sorunu varsa, uygulama geliştiricisi uygulama için yeni bir güncelleme yayınlar. Ayarlar > iTunes > Otomatik Güncellemeleri Aç adımlarını izleyerek telefonunuzun güncellemeleri otomatik olarak almasına izin verebilirsiniz.

Performans Sorunu

iOS işletim sisteminden kaynaklanabilecek sorunlardan biri de performans sorunudur. Performans sorunu yaşandığında iOS sürümünü yükseltmek performans sorununu ortadan kaldırıyor. Arkaplanda bazı uygulamaların açık kalması da cihazın yavaşlamasına ve zorlanmasına neden olmaktadır. Bunun için arka planda açık olan uygulamalar tamamen sonlandırılmalıdır.

Kilitlenme ve Kapanma

IOS kilitlenme ve kapanma sorunu iPhone cihazı sorunları arasında en çok korkulan sorunlar arasında yer almaktadır. Çünkü iPhone’larda pil takıp çıkarılması mümkün değildir. Bu problem çoğunlukla güvenilmeyen yazılımlardan kaynaklanır. Bu yüzden cihazınıza en son yüklediğiniz uygulamayı silip sorunun ortadan kaldırılıp kaldırılmadığını kontrol edin.  Bu sorunun ortada çıkmasının bir diğer nedeni de iOS işletim sürümüdür. Bu durumda cihaz en işletim sistemine güncellenmelidir. Eğer son sürüm kullanılıyorsa bir önceki sürüme düşürülmelidir.

 

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap