1. Ana Sayfa
  2. Genel İnceleme Haberleri
  3. iOS 14 Neden Çok Sevildi?

iOS 14 Neden Çok Sevildi?

featured

İOS 15 bekleniyor olsa da IOS 14 Apple kullanıcıları tarafından oldukça sevilen bir sürüm oldu. iOS 14 farklı pek çok özelliği ile hayatı kolaylaştırıyor ve iyi bir telefon kullanım deneyimi yaşatıyor. Bu yazıda iOS özellikleri nedir diye merak edenler için İOS 14 sürümünün özelliklerini bir araya getirdik.

iOS 14 Nedir, Özellikleri Neler?

İOS işletim sistemlerinin 14. Sürümü olan karşımıza çıkan iOS 14, kullanıcılarının hayatına büyük kolaylıklar sağlıyor. İOS 14’te app library, arama ekranı, Siri, picture-in-picture, widget, app clips, maps gibi pek çok özellik bulunuyor.

Ana Ekran

iOS 14 ile birlikte iPhone’da yüklü bütün uygulamalar ana ekran üzerinde görünüyor Cihazın işlevselliğini arttırmaya yönelik bu özellik ile bütün uygulamalar, tek bakışta görünüyor. Ayrıca uygulamaları filtreleyerek uygulamaların ihtiyaca göre ekranda dizilimini sağlamak da mümkün. Son olarak, yenilenmiş liste görünümü, günün saati ve  bulunduğunuz konuma göre hangi uygulamalara ihtiyaç duyabileceğiniz uygulamalar Siri tarafından öneriliyor. Örneğin, spor salonuna girdiğinizde liste görünümü size müzik uygulamanızı açmanızı tavsiye edebilir.

Widget’lar

iOS 10 işletim sistemi ile iPhone kullanıcıları widget’lar kullanmaya başlamıştır. iOS 10 sürümünde widgetler sadece ana ekranı veya kilit ekranını sola kaydırdığınızda görününe kenar çubuğunda yer alıyor. iOS 14 bunu değiştiyor ve widget’ları daha işlevsel bir hale getiriyor.

Geliştirilmiş Duvar Kağıdı Menüsü

İOS 14 sayesinde duvar kağıtları daha iyi gruplandırılıyor. Ayrıca üçüncü parti duvar kağıdı uygulamalarındaki duvar kağıdı koleksiyonları direk olarak duvar kağıdı ayarları menüsünden görülüyor

 

iMessage

İOS 14 ile birlikte iMessage uygulaması da yepyeni özelliklere sahip oldu. İletileri okunmamış olarak işaretleyebilme ve gönderdikten sonra geri çekme, grup konuşmalarında kişileri etiketleme gibi özelliklere sahip.

İnternetsiz Çeviri

iOS 14 ile iPhonel’larda  cihazlar yeni bir çeviri uygulaması olacak. İnternete erişim gerekmeden çevrimdışı olarak çeviri yapabiliyor.. Uygulama ilk olarak Türkçe dışında 11 farklı dili destekliyor.

Picture in Picture

Resim içinde Resim özelliği ile iPhone kullanıcıları uygulama içindeyken, diğer uygulamalardan çıkmaya gerek kalmadan fakrlı işlemler yapılabiliyor. Android cihazlarda da bulunan bu özellik ile video izlerken video oynatıcısını küçültüp ana ekrana geçiş sağlanıyor.

 

 

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap