1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. İnternet (Wifi) Şifresi Değiştirmek Nasıl Yapılır?

İnternet (Wifi) Şifresi Değiştirmek Nasıl Yapılır?

İnternet Şifresi Değiştirmek

Bugün sizlerle bilrikte internet (wiFi) şifresi değiştirmek nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek ve genel ayarlar ile alakalı fikir edineceğiz. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde yaşanan seçenekler incelendiği zaman farklı imkanlar kendisini gösteriyor. İnternet şifresi ayarları ile alakalı olarak modemlerin yönetim panelini kullanarak ayarlamalar yapmak çok daha mümkün hale geliyor demek yanlış olmaz.

Modem şifresi ayarları konusunda da tabi ki birçok kişinin kafasında soru işaretleri var demek yanlış olmaz. Bu makalemizde de elimizden geldiğince sizlere bilgiler sunacağız. İnternet şifresi değişikliği modem arayüzü tarafından yapılır. İnternet sağlayıcıların modemlerini kullanıyorsanız tabi ki pratik olabilir. Ancak kendiniz de bu anlamda modem alabilme şansına sahip oluyorsunuz.

İnternet (Wifi) Şifresi Neden Değiştirilir?

İnternet (wifi) şifresi değiştirme işlemini yapmanın öncelikli amaçlarından birisi de sizin bildiğiniz ancak güvenli bir seçenek belirlemek. Mesela evinize ya da ofisinize misafirleriniz geldi. Ezberlenemeyen şifreler yerine ezberlenebilen karmaşık şifreleri kullanmak da çok daha pratik seçenekleri beraberinde getiriyor demek de yanlış olmaz sanıyorum.

Modem arayüzüne girerek internet şifresi değiştirmek gerekiyor. Tabi ki kolay, aklınızda kalan ancak karmaşık bir şifre. Bunun için de şifrenizde BÜYÜK HARF, KÜÇÜK HARF, RAKAM VE NOKTALAMA İŞARETİ kullanmak çok daha pratik seçenekleri beraberinde getirecektir. Tilkinet1905?* gibi bir şifre, ciddi anlamda karmaşık ve bulunması zor bir şifre kombinasyon örneğidir.

İnternet (Wifi) Şifresi Değişimi

İnternet (Wifi) Şifresi Değiştirmek Nasıl Yapılır?

İnternet şifresi ile alakalı olarak elimizden geldiğince sizlere pratik seçenekler sunacak ve merak ettiklerinize yanıt verme yoluna gideceğiz. Türkiye geneline baktığımız zaman artık herkes bu işlemlerin nasıl yapıldığını biliyor. Bizlerde genele yönelik olarak aşamaları sizlere resimli olarak anlatma yoluna gidecek ve daha kapsamlı şpekilde bilgi edinme yoluna gideceğiz. Şimdi aşamalar ile alakalı olarak sizleri bilgilendirecek ve detaylara yönelik fikirler sunacağız.

1-) Öncelikle bilgisayarınızdan tarayıcınızı açın. Akabinde adres çubuğuna genellikle kullanılan “192.168.1.1” İP adresini yazın ve enter tuşuna basın. Eğer bu değil ise “192.168.1.2”, “192.168.2.1” ya da “192.168.2.2”  alternatiflerini deneyiniz.

2-) Burada sizden modem kullanıcı adı ve şifresi isteyecektir. Modeminizin şifresi genellikle arka tarafta yer alan etiket üzerine yazar. Ya da kullanım kitapçığı içerisinde bulabilirsiniz. Modeminizde oturum açın ve sonraki aşamaya devam edin.

3-) Modem arayüzüne girdikten sonra öncelikli olarak KABLOSUZ AĞ AYARLARI kısmına giriş yapacağız. WiFi şifresi değiştirmek için girmemiz gereken alan tam olarak bu şekilde karşımıza çıkıyor.

4-) Gelen ekranda WPA anahtarı göreceksiniz. Bu anahtar aslında kablosuz internet ağınızın şifresidir. Kablosuz internet ağınızın şifresi, aynı zamanda modemin arka kısmında yer alan etiket üzerinde de yer alır. Bu WPA anahtarı kısmına yeni belirlemek istediğiniz şifreyi girin. Kaydedin ve akabinde modemi yeniden başlatarak yeni internet şifresi işlemini tamamlamış olun.

Şifrenizi belirlerken yukarıda da belirttiğimiz üzere karmaşık bir şifre belirlemek çok önemlidir. İnternet (wifi) şifresi değiştirmek ile alakalı olarak tüm aşamalar bu şekilde karşımıza çıkıyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap