1. Ana Sayfa
  2. Webmaster Yazıları
  3. İnternet Sayfası PDF’ye Nasıl Dönüştürülür?

İnternet Sayfası PDF’ye Nasıl Dönüştürülür?

featured

İnternet sayfası PDF’ye dönüştürmek daha sonra çevrimdışı olduğunuz anlarda, internet bağlantısı olmadığı durumlarda internet sayfasını okumanız için yardımcı olacaktır. Aynı zamanda PDF şeklinde internet sayfasının çıktısını alabilir ya da başkalarına da sayfayı gönderebilirsiniz.

İnternet Sayfasını PDF’ye Çevirme İşlemi Chrome

Popüler tarayıcılardan olan Chrome’da internet sayfasını PDF’ye dönüştürmek için öncelikle sayfayı açın. Daha sonra Menü kısmına tıklayın ve Yazdır seçeneğini seçin. Yazdır seçeneği sonrasında açılacak ekranda  Değiştir butonuna tıklayın ve buradan yazdırmak yerine PDF olarak kaydet seçeneğini seçin. PDF’yi kaydetmeden önce ise şu seçenekleri değerlendirin;

  • İnternet sitesini dikey ya da yatay olarak belirleyebilirsiniz. Bunun için Düzen menüsüne tıklayın.
  • PDF sayfaların üzerine ve altına tarih, sayfa başlıkları ve adres eklenmesi istenmiyorsa Üstbilgiler ve altbilgiler kısmındaki onay işaretini kaldırın.
  • Herhangi bir arkaplan görselini yazdırmaya dahil etmek için Arkaplan grafikleri kısmının onaylı olduğuna dikkat edin.

Son olarak ise Kaydet butonuna tıklayarak PDF dosyası olarak internet sitesini kaydedebilirsiniz. Bu yöntemin en iyi yararı internet sitesindeki yazıyı daha sonra internet bağlantısı olmadan okumanızı sağlamaktır.

Safari’de İnternet Sayfasını PDF’ye Çevirme

Safari’de internet sayfasını PDF’ye çevirmek için öncelikle internet sayfasını açın. Daha sonra dosya menüsüne tıklayın ve burada yer alan PDF Olarak Dışa Aktar seçeneğini seçin. Bunun için OS X 10.9 veya daha yüksek bir sürüm gerekecektir. Daha eski bir Safari sürümü kullanılıyorsa bu durumda Dosya ve ardından Farklı Kaydet seçeneği seçilmelidir. Çıkan ekranda ise hangi dizine PDF kaydedilmek isteniyorsa buradan dizin seçilerek daha sonra Kaydet seçeneği seçilir.

Mac için internet sitelerini PDF olarak kaydetmek bu adımlar ile tamamlanacaktır.

Diğer Tarayıcılarda İnternet Sitesini PDF’ye Çevirmek

Herhangi bir internet tarayıcısında internet sitesini PDF’ye çevirmek için ise CutePDF isimli programı indirebilirsiniz. CutePDF ücretsiz bir programdır ve bilgisayara yükledikten sonra otomatik olarak tarayıcıda çalışmaya başlar.

Programı yükledikten sonra tarayıcıda sağ tıklayıp yazdır ya da ctrl + p tuşlarına bastığınızda sayfanın PDF sürümü karşınıza çıkacaktır. PDF olarak kaydet dedikten sonra kaydetme dizinini seçerek internet sitesini PDF olarak indirebilirsiniz.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap