1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Intel ve AMD firmasının rekabeti nasıl oldu?

Intel ve AMD firmasının rekabeti nasıl oldu?

Intel ve AMD firmasının rekabeti

Intel ve AMD firmasının rekabeti nasıl gerçekleşti? İki firma nasıl günümüze kadar geldi? Gelin hep beraber bu konuyu ele alalım.

Intel ve AMD günümüzde olduğu gibi kurulduğu yıllardan beri birbirine rakip olan iki büyük işlemci firması olarak biliniyor. Aslına bakarsak bu iki büyük firma yalnızca işlemci değil farklı ürünler de üretiyor.

Konuya giriş yapmadan önce bu iki firmadan bahsetmek istiyoruz. Intel, 18 Temmuz 1968 tarihinde kuruldu. İlk kurulduğunda işlemciye ağırlık veren firma işlemcinin yanı sıra grafik işlem birimi, modem, ethernet kartı ve cep telefonu gibi pek çok ürüne de yer veriyor. AMD ise 1 Mayıs 1969 tarihinde kurulan bir marka. Genel olarak anakart, grafik işlemci ünitesi, RAM ve mikroişlemci ürünleri gibi pek çok ürüne ağırlık veriyor.

Intel ve AMD firmasının rekabeti

Intel ve AMD’nin yaşadığı rekabet dolu hikayesi hakkında anlatılacak pek çok anı bulunsa da bu konuya hepsini sığdıramayız. Intel ve AMD 70’li yıllarda işlemci üreten iki farklı firma olarak ön plana çıkıyor. Intel, o yıllarda pek çok işlemci üretiyordu. AMD ise Intel’in işlemcilerini kopyalayarak kendi işlemcisini öne çıkarmaya çalışıyordu. Örneğin Intel 80386 işlemci modeli ürettiğinde AMD bu modeli kopyalayıp Am386 adında bir işlemci modeline yer veriyordu. AMD, ürettiği işlemcilerde Intel’in modellerine göre bir kademe daha yüksek hız ile işlemcileri piyasaya sunuyordu.

Intel ve AMD firmasının rekabeti

Intel ve AMD firmasının rekabeti burada bitmiyor. Firma bu aralar rekabet içerisindeyken IBM Intel’in tekelleşmemesi adına Intel ile bir anlaşma yapıyor. IBM, Intel ile çalışmak için kendi işlemci haklarının kopyasının AMD’ye verilmesini istiyor. Intel, bu teklifi kabul ediyor ve artık AMD Intel’in işlemcilerini rahatlıkla üretmeye başlıyor. IBM ise kendi kişisel bilgisayarı için Intel işlemci tercihi yapıyor.

Intel ve AMD’nin ezeli rekabeti 90’lı yıllarda da kendini gösterdi. AMD, 1995 yılına kadar Intel’in işlemcilerini kopyaladığı için o yıllarda aynı anakart soketine sahipti. 1995 yılında yeni bir karar alan AMD, artık kendi yolundan gitme kararı verdi ve kendi işlemcisini üretmek için araştırma ve geliştirme çalışmalarına başladı. AMD, kısa süre sonra kendi işlemcilerini piyasaya sürerek 64 bit işlemci üretimine de başladı. Bu yıllar adeta AMD için altın yıllardı. AMD o kadar yükselmişti ki Intel AMD’nin gerisinde kalıyordu. Bu durum bir süre böyle devam etse de 2000’li yılların ilerleyen dönemlerinde Intel’de yaşanan bazı gelişmeler üstünlüğü yakalamasına sebep oldu.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap