1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya Haberleri
 3. Instagram Story Reklamı Vermek

Instagram Story Reklamı Vermek

featured

Instagram hikayesi için reklam vermek oldukça kolaydır. Instagram story reklam almak için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

 • Facebook hesabına giriş yaptıktan sonra Facebook Reklam Yöneticisi veya Power Editor araçlarından birine tıklanır ve reklam oluşturmaya başlanır. Yeni bir kampanya oluşturma sayfasında kişinin karşısına üç farklı kampanya seçeneği çıkar. Bunlar; bilinirlik, değerlendirme ve dönüşümdür. Bu sayfada erişim seçeneğine tıklanır ve instagram hikaye reklamı için sonraki adıma geçilir.

 • Sonraki adımda reklam verilecek hedef kitle ayarlanabilir. Bu bölümde reklam alanları kısmındaki reklam alanlarını düzenle seçeneği etkinleştirilir ve hangi alanda reklam verileceği seçilir. Bu bölümde cihaz türleri kısmından sadece mobil seçeneği seçilir. Daha sonra alttaki sekmelerden önce Instagram, sonra ise Hikayeler seçeneklerine tıklanır.
 • Sonraki adımda instagram hikayesinin görsel mi yoksa video şeklinde mi olacağı seçilir. Tek görsel veya tek video seçeneklerinden reklama uygun olanı seçilmelidir.
 • Son adımda hikaye ön izleme kısmına geçilir. Bu kısımda reklam paylaşımının yapılacağı hesap seçilir. Aynı zamanda yüklenen görselin veya videonun ön izlemesi yapılarak görselin nasıl yayınlanacağı görülebilir.

Neden Instagram Story Reklamı Vermek Önemlidir?

Instagram hikayesinde reklam vermenin önemi markanın bilinirliğini artırmak, hedef kitleye daha kolay ulaşmak, yeni takipçiler kazanmak, kullanıcı geri dönüşlerini alabilmek açısından oldukça önemlidir. Ayrıca verilen reklamlarda üstte olduğu gibi çok fazla yazı bulunmaması önerilir.

Sosyal medya ve özellikle Instagram günümüzde kullanıcılar tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Instagram üzerinden her çeşit işi halletmek mümkün hale gelmiştir. Kullanıcılar bir marka ile ilgili bilgiye direkt instagram üzerinden ulaşabilir ve instagram aracılığıyla alışveriş yapabilirler. Bu da markaların daha geniş kitlelere ulaşabilmelerini sağlar. Instagram’da story reklamı vererek kullanıcıların ilgilerini çekebilirler ve markanın ilerlemesine katkıda bulunabilirler.

Instagram Hikayesi Reklamı İçin Ücret Ne Kadardır?

Instagramda hikaye reklamı vermek isteyen birinin ödeyeceği ücret tamamen kişinin kendisine bağlıdır. Bunun için sabit bir fiyat belirlenmemiştir. Instagram hikayesinin süresine, içeriğine, türüne göre fiyat belirlenmektedir. Tüm bunları kişi kendisi ayarlayabilir ve bütçesini de ona göre oluşturabilir.

Instagram Story Reklamı İçin İdeal Boyut Nedir?

Instagram hikaye reklamlarında önerilen boyut 1080 x 1920 pikseldir. Bu oran, reklamın sorunsuz ve net bir şekilde görünmesini sağlar. Aynı zamanda %20 kuralına da uymak önemlidir. Reklam içeriği olan görsel veya videonun yalnızca %20’sinin metinden oluşması gerekiyor. Eğer bu oran aşılırsa instagram story reklam onaylanmayabilir veya onaylansa bile erişimi düşük olabilir.

Instagram Hikaye Reklamı Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Instagram story reklamı verirken dikkat edilmesi gereken hususlar kısaca aşağıda açıklanmıştır:

 • Hedef kitle doğru belirlenmelidir. Reklamları kimlerin göreceğini iyi bir şekilde belirleyerek hızlı bir şekilde geri dönüş olmak mümkündür.
 • Reklamın net bir görüntü kalitesinde olduğundan emin olunmalıdır.
 • Özgün içerikli video veya görsel reklamları oluşturulmalıdır.
 • Reklam içeriğinin 9:16 dikey boyutta olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü ekrana tam bu şekilde sığmaktadır.

Instagram Story Reklam Süresi Ne Kadardır?

Instagram hikayeleri için reklam süresi normal içerik süresiyle aynıdır. Bu süre 15 saniyedir. Bununla birlikte instagram video reklamları ise maksimum 60 saniye olabilir. Instagram story reklamı vermek isteyen biri yayınlayacağı görsel ve videoların yayınlanma süresini dikkate alarak içerik hazırlaması yapmalıdır.

 

Yorum Yap
 • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap