instagram

Instagram Sahte Hesap Kapattırma

Günümüz şartlarında instagram hiç şüphesiz sosyal medya platformlarının lideri denebilecek konumdadır. Instagram amacı dahilinde kullanıldığında tıpkı diğer sosyal medya mecraları gibi geçmişte samimi olduğumuz, eski dostlarımızı bulmak ve onlar hakkındaki gelişmelerden haberdar olmamızı sağlar. Instagram’ı doğru kullanan kadar kötü amaçlar doğrultusunda kullanan insanlarda bulunur. Hepimizin adına mutlaka bir kez sahte hesap açılmıştır. Peki instagram sahte hesap nasıl kapattırılır ? Bu yazımızda iki farklı yöntem ile instagram hesap kapattırma yı öğreneceğiz.

Fake Hesap Nedir?

Sahte hesabın diğer adı fake hesaptır. Bazı sahtekarlar sizin veya bir başkasının adını, profil bilgilerini, fotoğraflarını kullanarak yeni hesap oluştururlar ve bilgi/fotoğraflarını çaldıkları kişi adına paylaşımda bulunurlar veya sizin tanıdıklarınızdan para/kontör vb. maddi değer taşıyan şeyler isteyerek dolandırıcılık yaparlar.

Fake Hesap Nasıl Kapattırılır?

Bu yazımızda iki farklı yöntem ile instagram hesap kapattırmayı öğreneceğiz.

Instagram Fake (Sahte) Hesap Şikayet Etme

  1. İlk olarak Instagram mobil uygulamasını açın.
  2. Mobil uygulamayı açtıktan sonra sahte hesap olduğunu düşündüğünüz profile giriş yapın.
  3. Profil içerisinde iken sağ üst köşede yer alan yan yana 3 NOKTA sekmesine dokunun.
  4. Burada açılan seçenekler içerisinde “ŞİKAYET ET” butonu göreceksiniz, bu butona tıklayın.
  5. Bu hesabı şikayet etme nedeniz uygulama tarafından sorulur. Bu ekranda yer alan seçeneklerden “UYGUNSUZ” seçeneğini tıklayın ve ilerleyin.
  6. Sizden bir de gerçekçi neden isteyecektir. Burada yer alan seçenekler içerisinde “HESAP BİR BAŞKASINI TAKLİT EDİYOR” seçeneğini işaretleyin.
  7. Sonraki sekmede bu hesabın hangi hesabı taklit ettiğini düşünüyorsunuz ekranı gelecektir. Burada kendinizi ya da hangi hesabı taklit ediyor ise onu belirtin.
  8. Son olarak ise şikayetinizi Instagram’a gönderin.

Şikayet ettikten sonra instagram’ın size dönüş yapmasını bekleyin.

Adınıza Açılan Fake (Sahte) Hesap Şikayet Etme

Yaşamış olduğunuz İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şubesine gidiniz. Şikayet için sizden dilekçe yazmanız istenebilir. Dilekçenize gerekli yerleri görevli memurlardan yardım isteyerek doldurun. Daha önce başıma geldiği için dilekçe aşağıdakinin benzer şeklinde olabilir.

Instagram’da @tilkinetdilekceornegi isimli kullanıcı iznim olmadan profil fotoğrafımı, ismimi kullanarak hesap açmıştır. Kişiyi instagram’a şikayet etmeme rağmen gerekli işlem yapılmadı. Gerekli işlemlerin yapılarak hesabın kapatılmasını arz ederim.

Gerekli işlemler yapıldıktan sonra ikametgah adresinize ilgili resmi yazı gelecektir. Ben bu işlemi yaptığımda 1 ay sonra hesabın kapatıldığına dair yazı gelmişti.

 

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Geceleri instagram kullanmak gözünüzü yoruyorsa; Instagram Karanlık Mod Etkinleştirme isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

 

tilki

tilki.net kurucusu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu