1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Instagram Karanlık Mod Nasıl Yapılır?

Instagram Karanlık Mod Nasıl Yapılır?

Instagramda karanlık mod nasıl yapılır ? Karanlık mod yapma yöntemleri nelerdir ? İnstagram karanlık mod yapma detayları haberimizdedir

featured

Günümüzde birçok uygulama bireylerin kullanımına göre düzenlemelere gitmektedir. Bu düzenlemelerden en yaygını ise karanlık mod ya da diğer ismi ile darkmod’dur. Bu noktada Instagram karanlık mod uygulaması da diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi eklenmiştir. Gözü yormayan ve gece kullanımları için oldukça iyi bir seçenek olan karanlık mod birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Instagram kullanıcıları için karanlık mod uygulaması sadece mobil ve tablet uygulamaları için geçerli olup tarayıcıdan açıldığı durumda bu mümkün olmamaktadır.
Android, iOS işletim sistemleri için karanlık mod seçeneği farklı yolları izleyerek aktif edilmektedir. Bu noktada kullanıcıların kullandıkları işletim sistemini bilmesi gerekli olup kendi işletim sistemine ait yolu kullanarak kolaylıkla karanlık modu açması mümkündür. İşte merak edilen karanlık mod uygulamasının işletim sistemlerine göre adımları.

Android İşletim Sistemi için Karanlık Mod

En çok kullanıcı sayısına sahip olan Android işletim sistemi, Instagram uygulaması dahilinde kullanıcılara karanlık mod seçebilme olanağı sunmuştur. Instagram karanlık mod özelliğini açmak için bu işletim sisteminde şu adımların takip edilmesi gereklidir:
• Instagram’ın karanlık mod özelliğinden yararlanmak için Android sürümünün en az 10 olması gereklidir. Android 10’un altı sürümlerde geçerli değildir.
• Instagram karanlık modu, uygulamanın içinden açılmamaktadır.
• İlk olarak telefonunuzun ayarlar kısmına girmeniz gerekmektedir.
• Ayarlar kısmından ekran seçeneklerinin olduğu kısma tıklayın.
• Burada karşınıza “Koyu Temadaki Geçişi Etkinleştir” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneği seçin.
Farklı menü yapısında olanlar için farklı bir yöntem de şu şekildedir; Google Play Store açılır, sağ üstte yer alan 3 noktaya tıklanır ve buradan oyunlar ve uygulamalarım kısmına girilir. Instagram uygulaması bulunur ve tıklanır. Açılan sayfada en aşağıda “Beta” katıl butonu vardır, bu butona tıklanır ve güncelleme yapılır. Özellikle Instagram uygulamasında karanlık mod özelliği beta testinde olup daha sonra düzeltmeler yapıldığında tam sürümde herkesin kullanımına açılacaktır. Şimdilik ise sadece beta testine katılanlar bu özellikten yararlanabilmektedir.

iOS İçin Karanlık Mod Özelliği Açma

Android kullanıcılarında olduğu gibi iOS kullanıcıları için de telefon ya da tablet sürümlerinin en az 13 olması gerekmektedir. Instagram karanlık mod özelliğini kullanmak için ilgili sürümde olmak önemlidir. Bu noktada kullanıcılar:
• Telefon ayarlarına giriş yapmalıdır.
• Çıkan ekrandan, ekran ve parlaklık ayarları seçilir.
• Karanlık mod için seçim yapılır. (Dark seçeneği)
Bu şekilde uygulama açıldığında karanlık modda açılacaktır. Diğer uygulamalar için de bu şekilde karanlık mod özelliğini aktif etmek mümkün olmakla birlikte bu özelliği kapatmak için de aynı adımlar izlenir. Son adımda “Light” seçeneği seçilerek kaydedilir. Bu şekilde dark mod özelliği kapatılmış olur.

PC için Instagram Dark Mod Var Mı?

Instagram tarafından geçtiğimiz yıl hizmete sunulan pc- masaüstü Instagram uygulaması üzerinden de artık bu sosyal medya platformuna girmek mümkün. Merak edilen konulardan biri de bilgisayar üzerinden Instagram kullanımında dark yani karanlık mod kullanılabilir mi sorusudur. Tarayıcıdan açıldığı için Instagram karanlık modözelliği açılmasa da özellikle Chrome kullanıcıları için Smartlink’in gece modu seçeneği ile Instagram dahil olmak üzere birçok sitede karanlık modu aktif etmek mümkün olabilmektedir. Diğer tarayıcılar için de farklı eklentiler bulunabilir.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap