1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Instagram hesap güvenliğini sağlamanın yolları

Instagram hesap güvenliğini sağlamanın yolları

Instagram hesap güvenliğini sağlamanın yolları

Instagram hesap güvenliğini sağlamanın yolları kullanıcılar tarafından araştırılan konulardan birisi olarak yer almakta. Bu konuda detaylarına ineceğiz.

Instagram’da güvenli bir hesaba sahip olmak isteyen kullanıcıların dikkat etmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Bu detaylara dikkat eden kullanıcılar eskisine oranla daha güvenli, daha kaliteli ve daha verimli bir Instagram profiline sahip olmaya başlar. Gelin hep beraber bu maddeleri inceleyelim.

Instagram hesap güvenliğini sağlamanın yolları

Instagram hesap güvenliğini sağlamak için yapılması gereken önemli işlemlerden birisi çift aşamalı doğrulamayı aktif hale getirmek. Bir hesapta çift aşamalı doğrulama aktif olursa o hesap eskisine göre iki kat daha güvenli hale gelmiş demektir. Çünkü iki aşamalı doğrulama, şifre girilse dahi hesaba doğrudan girmeyi önlüyor. Şifre girildikten sonra telefona gelen bir kod ile veya Instagram hesabının açık olduğu bir cihazdan kod almak veya hesabı aktif etmek mümkün. Kullanıcılar ister tamamen ister geçici bir süre bu cihazı kullanabilir. Eğer cihaz kullanıcıya ait ise Instagram üyesi cihazı kaydederek artık bu cihazda rahatlıkla hesabını kullanabiliyor.

Instagram hesap güvenliğini sağlamanın yolları

Instagram kullanıcılarının yapması gereken işlemlerden birisi de giriş uyarılarını aktif etmek olarak yer almakta. Kullanıcılar Instagram giriş uyarılarını aktif ederek Instagram hesabına bir giriş yapıldığında anında müdahale edebiliyor. Örneğin şifre başka bir kullanıcı tarafından bulunduysa ve hesaba başka cihazdan giriş yapıldıysa bu durumda yapılması gereken hemen şifreyi değiştirmek ve daha güçlü bir şifre oluşturmak.

Bazı kişiler hesap içerisindeki bilgiler ile birlikte hesabı ele geçirebiliyor veya hesaptaki verileri toplayabiliyor. Kullanıcıların bu durumda yapması gereken hesabını gizliye alması ve tanımadıklarını eklememesi. Ayrıca bio kısmına yazılacak olan yazılara da dikkat edilmeli, bu konuda en doğru tercih yapılmalı.

Instagram hesap güvenliğini sağlamanın yolları arasında 3. taraf uygulamalarını kullanmamak yer alıyor. 3. taraf uygulamalar Instagram hesabına erişerek verileri toplamaktadır. Bazıları daha ciddi sorunlara dahi yol açabilir. Örnek vermek gerekirse Instagram takipçi hizmeti almak isteyen bir kullanıcı Instagram hesabını şifresiyle birlikte bir uygulamaya girdiğinde kullanıcının şifresi çalınabilir. Bunun yanı sıra başka bir örnek vermek gerekirse Instagram’da bir gönderinin beğeni sayısını yükseltmeyi hedefleyen bir uygulama bulunuyor. Bu uygulama gizli bir hesaba sahip iseniz hesabınızdan izin alıyor. Uygulama belki bir casus yazılımı olabilir ve verilerinizi toplayarak kendi veritabanına aktarıyor olabilir. Bu durum verilerin satılmasına ve başkasının eline geçmeye kadar gidebiliyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap