1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. IBM firmasının girişim tarihi

IBM firmasının girişim tarihi

IBM firmasının girişim tarihi

IBM firmasının girişim tarihi hakkında bilinmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bu konuda IBM firmasından detaylıca bahsedeceğiz.

IBM firması, dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birisi olarak yer alıyor. Önceleri kullanıcı odaklı çalışmalar yapsa da günümüzde kurumsal anlamda hizmet vermeye devam ediyor. Firma, bunun yanı sıra en çok patent alan şirketlerden birisi konusunda. Teknoloji alanında elde ettiği binlerce patent, teknolojiyi daha da ileriye götürmeyi hedefliyor.

IBM firmasının başarılı girişim tarihi

IBM’in başarı dolu tarihine geçmeden önce firmanın 1900’lü yılların başında kurulduğunu ve o zamanlar da bir teknoloji şirketi olduğunu belirtmek istiyoruz. O yıllarda henüz 1. Dünya Savaşı dahi olmamışken IBM, 1911 yılında resmî olarak kuruldu. Büyük bir rekabet yoktu, çünkü teknoloji şirketleri günümüzdeki gibi yaygın değildi. Endüstride en çok kullanılan ürünler delikli kartlar ve kart delici makineler olmaktaydı. Delikli kartlar, makinelerde bazı işlemlerin otomatik bir şekilde yapılmasını sağlıyordu. Firma yalnızca delikli kartlar değil hesap makinesi ve işe giriş çıkış kartı gibi ürünlere de önem gösteriyordu.

IBM, bir süre sonra teknolojide yeni bir çağı başlatacak olan bilgisayarlar konusunda çalışma yapmaya başladı. Bu konuda çalışmaların yapılmasının sebebi o zamanlarda birçok matematiksel işlemi hızlandırmaktı. Yani günümüzdeki gibi oyun oynamak, sohbet etmek ve eğlenmek amaçlı değil işleri kolaylaştırmak için bilgisayarlar geliştiriliyordu. Firmanın geliştirdiği ilk bilgisayar 1952 yılında IBM 701 olarak piyasaya sürüldü. Bilgisayarın işleri ne kadar hızlandırdığını fark eden şirket, bu teknolojiye daha çok ağırlık vermeye başladı.

IBM firmasının girişim tarihi

O zamanki bilgisayarların çok büyük olduğunu da belirtmek gerekiyor. 1957 yılında IBM tarafından geliştirilen bilgisayar vakumlu tüplerin yerini alan dünyanın ilk transistörlü bilgisayarı olarak tarihe geçti.

IBM, günümüze kadar pek çok gelişme yaşamaya devam etti. Bunlardan birisini açıklarsak 70’li yılların ilerleyen dönemlerinde kişisel bilgisayar fikri firmanın aklına gelmişti fakat o zamanki insanlar bilgisayarı bir iş aracı olarak görüyordu. Microsoft ve Intel ile anlaşan firma, kişisel bilgisayar fikrini ortaya koyduktan sonra artık kurumsal firmalara çalışmaya başladı.

Günümüzde kurumsal anlamda hizmet veren IBM, ülkemizde 1938 yılında şirketleşti. 1938 yılından önce Atatürk’ün de katkılarıyla ülkemize gelen IBM şirketi, o zamandan beri Türkiye’de hizmetlerini sürdürüyor. Türkiye, ilerleyen yıllarda Karayolları Genel Müdürlüğü için bir IBM bilgisayarı aldı. Alınan bu bilgisayar aylar süren mühendislik hesaplamalarını saatlere kadar düşürdü.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap