1. Ana Sayfa
 2. Öneri Bölümü
 3. Güneş Panellerine Verimlilik Hesabı Nasıl Yapılır?

Güneş Panellerine Verimlilik Hesabı Nasıl Yapılır?

featured

Güneş panellerine verimlilik hesabı yapmak güneş panellerinden elde edilen verimin miktarı belirlemek açısından önem taşımaktadır. Güneş panelleri, yenilenebilir enerji kaynaklarından olduğu için ve doğaya zararlı olan fosil yakıtlardan olmadığı için önemli bir enerji kaynağı olarak kabul edilmektedir. Doğal enerji kaynağı olan güneş panellerini kullanan kişiler verimlilik hesabının nasıl yapılacağını merak etmektedir.

Güneş Paneli Verimliliği Nedir?

Güneş paneli verimliliği; güneşten gelen enerjinin, panelin üzerindeki birim alanda, ne kadarının elektrik olarak dönüştüğünün hesabından çıkan orana denmektedir. Panellerin verimliliği; firmaya, güneş panelinin büyüklüğüne ve panellerde bulunan özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Genelde bu verimlilik %10 ila %30 arasında değişkenlik göstermektedir. Güneş panellerinin verimi belirli uygulamalarla arttırılabilmektedir.

Güneş Panellerinde Verimlilik Hesabı

Güneş paneline verimlilik hesabı yapmak için güneş panellerini kuran firmayla iletişime geçmek gerekmektedir. Firmalar, özel hesaplama araçları ve bilgisayarları kullanarak güneş panellerindeki verimliliği hesaplamaktadır. Güneş panellerinin verimliliğini hesaplaması açısından özel programlar kurulmuştur. Firmalar bunlar yardımıyla verimi hesaplayıp, kişiye bilgiyi vermektedir. Panelin sisteminin gücü ve ihtiyaç olunan enerji miktarıyla birlikte özel hesaplama programları kullanılarak panellerin verimliliğini firmalar hesaplamaktadır. Güneş panellerinin verimini etkiyen bazı konular bulunmaktadır. Bu konular şöyle sıralanabilir;

 • Güneşten panelin üzerine düşen ışınların açısı
 • Panelin büyüklüğü veya küçüklüğü
 • Panelin sıcaklığı
 • Panelde bulunan hücrelerin niteliği
 • Panelde bulunan solar hücrelerin sayısı

Güneş Panellerinin Verimliliği Nasıl Arttırılır?

Güneş paneli verimlilik hesabı yapıldıktan sonra kullanıcılar verimliliğin nasıl artacağı konusunu merak etmektedir. Güneş panellerinin verimliliğini arttırmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Bu konular şöyle sıralanabilir;

 • Panele güneşten gelen ışıkların maksimum seviyede tutulması gerekmektedir.
 • Panel yönlendirici hareket sistemleri kullanmak gerekmektedir. Bu sistemler güneş ışınlarının gelme açısı değiştikçe paneli o yönde yönlendirmektedir. Böylece panele hep uygun açıda ışın gelmesini sağlayıp verimi arttırılabilinmektedir.
 • Panel sıcaklığına dikkat etmek gerekmektedir. Panellerin sıcaklığı arttıkça verimlilik aynı oranda düşmektedir.
 • Panelin yüzeyinin temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Çok fazla kir ve toz olduğu durumlarda panellerin verimliliği düşmektedir. Paneller için özel üretilmiş ve panele zarar vermeyen temizlik malzemeleriyle temizliğini yapmak gerekmektedir.

Yorum Yap
 • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap