1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Google Tıbbi Uygulama Geliştirmek İstiyor

Google Tıbbi Uygulama Geliştirmek İstiyor

featured

Ünlü arama motoru Google şimdi de önemli bir buluş üzerinde çalışıyor. Google verilerine göre pek çok kullanıcı ciltteki sorunlar üzerine araştırma yapıyor. Google de bu duruma kayıtsız kalmayarak kullanıcılara daha fazla uzman ve kişiselleştirilecek yardım sunmak için görüntülü tanıma sağlayan uygulama başlatmak istiyor.

Google Dermatoloji AI Uygulaması

Google Dermatoloji AI uygulaması daha önceden ABD ve AB’de kullanım için onay almıştı. Geliştirici konferansında izletilmiş olan demo da uygulamanın daha önceden yüklenen ve incelenen, uzmanların da onaylamış olduğu fotoğraflara dayanan birkaç olası cilt durumunu veya sorunu işaret ediyor. Bu kapsamda cilt sorunu yaşamakta olan kimseler de en azından ne türden bir sorun ile karşı karşıya kaldıklarını öğrenebilecek.

Sunulan demodan anlaşıldığı kadarıyla kişilerdeki cilt kusurları farklı açılardan ve mesafelerden fotoğraflarının çekilmesi ile uygulamaya yüklenecek. Kullanıcı tercihe bağlı olarak da etkilenmiş olan vücut kısmının ya da sorunun ne kadar süredir olduğuna dair temel bilgileri de ekleyebilecek. Daha sonra Gönder butonunu seçerek fotoğraflar Google’ın yeni uygulaması AI ile paylaşım yapılacak. Fotoğraflardaki cilt sorunun ne olduğu da olası koşullar ile kullanıcılara sunulacak.

Sistem En Doğru Çalışacak Şekilde Geliştiriliyor

Google tıbbi uygulaması olacak Dermatoloji AI en doğru çalışacak şekilde tasarlanıyor. Uygulama fotoğrafları detaylı şekilde yapay zekâ ve veri tabanı üzerinden inceleyecek. Semptomlar, bulaşıcılık durumu ve tedavi seçenekleri gibi önemli konuları da analiz sonrasında paylaşacak. Yüz binlerce cilt görüntüsü üzerinde çalıştıklarını açıklayan Google özellikle cilt kanserleri de başta olmak üzere yapılan aramaların yüzde 90’ına sistemin yanıt verecek hale getirildiğini de açıkladı.

Ancak Google tarafından sunulacak olan veriler tıbbi uyarı ya da teşhis değildir başlığı altında sunulacak ve nihai durum için kullanıcıların yine doktora gitmesi gerekecek. Sadece Google kişilerde meydana gelen cilt sorunlarına daha doğru ön tanıların koyulabilmesi için bu uygulamayı geliştirdiğini vurguluyor.

Alınan bilgilere göre uygulamanın analizleri de test aşamasında harika sonuçlar veriyor. Ancak kimi doktorlar ise bu türden bir uygulamanın doğru olmayacağını da ifade ediyor. Google’ın yeni analiz uygulamasının kullanıcılar için ne zaman sunulacağı henüz belli değil.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap