1. Ana Sayfa
  2. Webmaster Yazıları
  3. Google SEO nedir? Avantajları neler?

Google SEO nedir? Avantajları neler?

Google SEO nedir

Google SEO nedir? Blog sayfası açan bir kullanıcı veya web sitesi işletmek isteyen bir kişi Google aramalarında öne çıkmak isteyebilir.

Google, günümüzde dünyanın en büyük arama motorlarından birisi olarak yer alıyor. İçerisinde milyarlarca içerik bulunduran veritabanına sahip Google, daha adaletli bir sıralama için zaman zaman algoritmasında güncellemeler yapıyor. Kullanıcıların SEO konusunda daha başarılı olmaları için ve sayfalarını ön plana çıkarmaları için bu kurallara uyması gerekiyor. SEO kuralları zaman zaman değişse de Google’da sayfalarını ön plana çıkarmak isteyenlerin belli başlı bilmesi gereken detaylar bulunuyor.

Google SEO nedir? SEO kriterleri

SEO, arama motoru optimizasyonu olarak açıklanabilir. Yalnızca Google’da değil aynı zamanda Yandex, Bing ve diğer arama motorlarında da bu durum geçerli olabiliyor fakat bazı farklar yer alabilir. Google SEO’nun tercih edilmesinin sebebi Google arama motorunun daha büyük bir kitleye sahip olması. Bu da Google’da rekabetin yüksek olmasını sağlıyor. Yani kısacası Google SEO, Google arama motorunda yükselme amaçlı yapılan çalışmalara verilen isim.

Google SEO konusunda dikkat edilmesi gereken birçok kriter bulunuyor. Bunlardan birisi web sitesinin güvenli bir SSL sertifikasına sahip olması. Eğer web sitesinin SSL sertifikası bulunuyor ise yani HTTPS desteğine sahipse Google bu siteleri bir kademe daha önde gösteriyor. Yani HTTPS desteği olmayan sitelerin sırası daha çok düşüyor.

Google SEO nedir

Google’ın web sitelerinde dikkat ettiği bir diğer önemli durum mobil uyumluluk olmakta. Günümüzde pek çok internet kullanıcısı mobil üzerinden internete girdiği için Google mobil uyumluluğu web sitelerine şart koymuş durumda. Mobil uyumluluğa sahip olan siteler daha ön sırada yer alıyor.

Google’ın bu konuda dikkat ettiği durumlardan birisi de sitenin hızı olmakta. Bir web sayfası ne kadar hızlı açılıyor ise bu SEO açısından o kadar önemli olmakta. Çünkü kullanıcılar uzun süre yüklenen sayfalara çok girmek istemeyebilir. Bundan dolayı web sitesinin hız performansının iyi olması gerekiyor. Google aramalarında üst sıralara çıkmak isteyen web sitesi sahipleri web sitesi hızlı değilse sayfa hızı optimizasyonu yapmalı.

Google’ın dikkat ettiği durumlardan bir diğeri de web sitesinin tasarımı ve içeriklerin kalitesi olmakta. Basit ve karışık arayüze sahip yani kullanıcı dostu olmayan arayüze sahip bir site aramalarda ön planda görünmeyebilir fakat içerik kalitesi harika olan, kullanıcı dostu bir arayüze sahip web sitesinin daha çok ön planda görünmesi mümkün oluyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap