1. Ana Sayfa
 2. Webmaster Yazıları
 3. Google Disavow Links Tool Nasıl Kullanılır ?

Google Disavow Links Tool Nasıl Kullanılır ?

featured

Sitemizde yeni açılan webmaster kategorisinde ilk yazımızı dün paylaşmıştık ve o makalemizde google disavow links tool nasıl kullanılır konusu hakkında bir makale yazacağımızı belirtmiştik. İnternet sitesi sahipleri için google büyük bir velinimettir. Çünkü google üzerinden arama yapan kişiler, ilk sayfada kendi kategorilerinde başarılı olan sitelerin içeriklerini görmektedirler.

Google Disavow Link Tools ; kelime manası ile Google Link Temizleme Aracı anlamına gelmektedir. Bu aracı kullanmak sitemiz için bazen yararlı olabilir. Bazen sitemize zararı olan farklı sitelerden link çıkışı yapılabilir. Zararlı link çıkışının ; sitemizi google arama sıralamalarında düşürme, spam score’unu yükseltme gibi yan etkileri olabilir. ( Spam score nedir ? yandaki linke tıklayarak ilgili makalemize ulaşabilirsiniz.)

Peki bu zararlı sitelerden sitemize link çıkışının sebepleri nelerdir ?

 • Rakiplerimizin sitemize uyguladıkları anti-seo çalışmaları
 • Site sahiplerinin bilinçsizce spam içerikli sitelerden link almaları
 • Bilinçsizce yapılan seo – backlink çalışmaları
 • Yaşça büyük olan ve ihale usülüyle satılan domainler ( alan adları ), domain firmalarının ücretsiz park sayfasını kullanılır. Bu park sayfalarında satılık olan diğer domainlerin reklamı yapılır. Sitelerde içerik olmayışından ve birbirlerine direkt olarak link çıkışı yaptıklarından, google tarafından spam olarak algılanır.

Yukarıdaki durumlarda; google link temizleme aracını kullanmadığınızda güncellenmesi çok uzun zaman alabilir. Webmaster kategorisinde her konu birbiriyle bağlantılı olduğundan zararlı backlink tespiti nasıl yapılır isimli makaleyi yakın zamanda sitemiz üzerinden paylaşacağım.

Google Disavow Links Kullanımı

 • Yandaki linke tıklayarak ilgili sayfaya gidelim ve internet sitemizin search console üzerinde tanımlı olduğu gmail hesabıyla giriş yapalım. => Google Bağlantıları Reddetme Aracı

 • Yukarıdaki resimde sitemizin ismi yazdığı yerden hangi sitemiz için bu işlemi yapacaksak o siteyi seçmemiz gerekiyor, ardından kırmızı arka planlı bağlantıları reddetme yazısının üstüne tıklıyoruz.
Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu özellik hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.
 • Açılan yeni sayfada yukarıdaki gibi bir uyarı metni çıkmaktadır. Metni dikkatlice okuduktan sonra alt kısımda bulunan bağlantıları reddet yazısına tekrar tıklıyoruz.

 • Sitemize yönlendiriler zararlı linkleri tespit ettikten sonra bilgisayarımızın masaüstüne yeni bir metin belgesi oluşturmamız gerekiyor. Oluşturduğumuz metin belgesinin her satırına bir tane link ekliyoruz ve kaydediyoruz.
 • Daha sonra yukarıdaki resimde bulunan Dosya Seç kısmını tıklıyoruz, ardından hazırladığımız metin belgesini seçiyoruz. Bu işlemi yaptığınızda soluk mavi olan Gönder butonu, daha canlı bir maviye dönüşecektir.
 • Gönder butonuna tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Sitemize yönlendirilen zararlı linkleri başarıyla temizledik, tekrar zararlı link tespit edersek ve bu işlemi yaptıktan sonra sitemize yeni zararlı linkler yönlendirilirse ne yapmamız gerekiyor ?

 

Endişelenmenize gerek yok. Yukarıdaki fotoğrafta gözüktüğü gibi daha önce bağlantıları reddetme aracına 12.txt adında bir metin belgesi içinde 50 tane link göndermişim.

 • Bunun sağ tarafında İndirme diye bir seçenek bulunuyor. Buraya tıklayarak yüklediğimiz eski dosyayı indiriyoruz
 • Bu dosyanın en alt satırına yeni tespit ettiğimiz zararlı linkleri ekliyoruz.
 • Tekrar Dosyayı Seç yazısına tıklayarak güncel metin belgemizi yüklüyoruz ve tekrar gönder yazısına tıklıyoruz.

Bu bir nevi zararlı link reddetmelerini güncelleme işlemidir. Umarım makalemiz sizin için yararlı geçmiştir. Başka bir yazımızda tekrar karşılaşmak dileğiyle, takıldığınız sorunlar için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap
 • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap