1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Gmail İle İleri Tarihli Mail Gönderme

Gmail İle İleri Tarihli Mail Gönderme

Gmail İleri Tarihli Mail Gönderme

G-mail ile iletişim günümüzde en çok kullanılan araçlardan biridir. Bu noktada Gmail ise kolay kullanımı ve pratik olması ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Gmail kullananların merak ettiği konular arasında  Gmail ile  ileri tarihli mail gönderme yer almaktadır. Zira daha sonra gönderilmek istenen bir mail için kolaylık sunan bu uygulama çoğu kişi tarafından bilinememektedir. Son tarihi olan bir mailin gönderilmesi gibi birçok farklı nedenden dolayı tercih edilen bu özelliğe ilişkin detaylı bilgiler ve nasıl gönderileceği yazının devamında siz okuyuculara sunulmuştur.

Gmail Özelliği 2018’de Ekledi

Birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen bu özellik Gmail’e nispeten daha yeni eklenmiş olup bu sebeple gözden kaçabilmektedir. Özellikle iş dünyasında aranan bir özellik olmasından, kullanıcılara birçok açıdan kolaylık sunmasından ve geç iletişimi önlemek gibi birçok nedenden dolayı 2018 Temmuz ayında itibaren bu özellik Gmail’de kullanıma sunulmuştur.

Gmail’e eklenen bu özellik başta Android işletim sistemli telefonlarda da çalışabilmekte olup aynı zamanda bilgisayardan tarayıcılar üzerinden açılan Gmail bünyesinde de kullanılabilmektedir.Mailler 2 dakika ileri olmak üzere 50 yıl arasında değişen bir sürede ileri bir tarihe kadar ertelenebilmektedir. Planlanan mailleri aynı zamanda iptal etmek de oldukça kolaydır.

Gmail’de Nasıl İleri Tarihli Mail Yazılır?

Gmail kullanıcıları için ileri tarihli mail oluşturmak oldukça kolay olmakla birlikte ilgili, izlenmesi gereken adımları ise şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • Kullanıcıların öncelikle Gmail hesaplarına tarayıcı üzerinden ya da Android uygulamasından giriş yapması gerekmektedir.
  • Daha sonra yeni mail yazma butonuna tıklamak gerekir.
  • Yeni mail alanına mesaj, konu ve gönderilecek posta bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.
  • Ardından kullanıcılar mail kutusunun altında yer alan “Gönder” butonunun hemen yanında bulunan üçgen aşağı işaretine tıklamalıdır.

  • Aşağı üçgen işaretine tıkladıktan sonra yeni bir panel açılacaktır. Bu panel üzerinden “Gönderme Zamanını Planla” seçeneği çıkacaktır.
  • Bu butona tıkladıktan sonra ise mailin ileri zamanlaması için seçenekler kullanıcılara sunulmaktadır.

Burada kullanıcılar dilerlerse gönderim tarihi ile ilgili yakın bir zamanda tercihte bulunabileceği gibi daha detaylı zaman ve saat seçimi de yapabilmektedir. Bunun için ise “Tarih ve Saat Seç” butonuna tıklamak gerekir. Butona tıkladıktan sonra açılan ekrandan 50 yıl ileriye kadar ve her saat ve dakika için bir seçim yapmak mümkün olmaktadır.

Seçim yaptıktan sonra “Gönderme Zamanını Planla” butonuna tıklanır ve işlem sona erer. Butona tıkladıktan sonra mail “Zamanlanan Mailler” kısmında yer alacaktır. Kullanıcılar dilerlerse bu sekmeden maillere ulaşabilir, gönderilmeden önce düzeltme yapabilir. Oldukça kolay oluşturulan bu mailleri aynı zamanda iptal etmesi de kolaydır.

Zamanlanan Mail İptal Etme

Gmail üzerinden ileri bir tarihe zamanlanan bir maili iptal etmek de oldukça kolay olmaktadır. Bunun için bireylerin ilk olarak sol panelde bulunan ve zamanlanan maillerin yer aldığı “Zamanlanmış” sekmesine gitmesi gerekir.

Bu sekmeden ileri tarihli mail seçilir. Mail açıldıktan sonra sol üstte yer alan “Gönderme İşlemini iptal et” butonuna tıklanır.

Bu butona tıklandıktan sonra gönderme işlemi iptal edilmektedir. Eski mail mesajı kutusu açılır ve buradan ister taslaklara ister direk gönderme istenirse de maili silme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Telegram kanalından nasıl para kazanılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap